مذاکرات تغییرات اقلیمی در مراکش آغاز شد

مذاکرات تغییرات اقلیمی با حضور بیش از بیست هزار شرکت کننده در مراکش آغاز شده است. حق نشر عکس Reuters
Image caption هدف از برگزاری مذاکرات مراکش نهایی کردن جزئیاتی است که در نشست سال گذشته در پاریس بی نتیجه باقی مانده است

مذاکرات تغییرات اقلیمی با حضور بیش از بیست هزار شرکت کننده در مراکش آغاز شده است.

هدف از برگزاری این نشست چهارده روزه، مشهور به کاپ٢۲، رسیدن به مجموعه توافق‌هایی برای کاهش گرمایش زمین و نهایی کردن جزئیاتی است که در نشست سال گذشته در پاریس بی نتیجه باقی مانده بود.

سال گذشته کنفرانس بین‌المللی اقلیمی پاریس در فرانسه با حضور نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان برگزار شد که هدف آن رسیدن به توافقی برای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین به بیش از ۲ درجه در صد سال آینده بود.

قرار شد توافق‌نامه پاریس زمانی اجرایی شود که ۵۵ کشوری که تولیدکننده ۵۵ درصد گازهای گلخانه‌ای جهان هستند، آن را به صورت رسمی تصویب کنند که این تعداد اکنون به حدنصاب رسیده است.

در مذاکراتی که هم اکنون در مراکش در جریان است، شرکت کنندگان "وعده مشارکت مالی" پارسال کشورهای ثروتمند را بررسی می‌کنند.

در اجلاس سال گذشته پاریس، این کشورها گفته بودند که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ میلادی به کشورهای در حال توسعه برای مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک می‌کنند.

مذاکرات تغییرات اقلیمی مراکش در حالی در جریان است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر این نشست سایه انداخته است.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا اخیرا با "فریب" خواندن توافق‌نامه پاریس گفته بود در صورت پیروزی در این انتخابات، آن را "باطل" می‌کند.

آقای ترامپ گفته است: " این توافق‌نامه (پاریس) برای تجار آمریکایی بد است و به بوروکراتهای خارجی اجازه می‌دهد که میزان مصرف انرژی ما را کنترل کنند."

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی انرژی، در سال ۲۰۱۳ میلادی چین و آمریکا به ترتیب بزرگترین کشورهای آلاینده جهان در زمینه تولید دی اکسید کربن بودند.

مطالب مرتبط: ایران ملزم به کاهش گازهای گلخانه‌ای است

ببینید: پیروزی ترامپ چه تاثیری بر آب و هوای کره زمین خواهد گذاشت؟