پیشمرگ‌های کرد عراق وارد شهر بعشیقه شدند

بازپس‎گیری بعشیقه حق نشر عکس AP
Image caption عملیات بعشیقه ابتدا با حمله توپخانه‎ای به مواضع داعش شروع شد

پیشمرگ‌های کرد در عراق وارد شهر بعشیقه در شمال شرقی موصل شدند که از سال ۲۰۱۴ تحت تصرف نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) بوده است. گزارش‎ها حاکی از نبردهای سنگین در سطح خیابان‎های شهر است.

عملیات بازپس‌گیری بعشیقه ابتدا با حملات توپخانه‎ای آغاز شد و سپس سربازان پیاده و خودروهای زرهی به داخل شهر پیشروی کردند.

ژنرال بهرام یاسین، یکی از فرماندهان پیشمرگ‎های کرد به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما از ساعت شش صبح امروز حمله خود را علیه نیروهای داعش که در مرکز بعشیقه باقی مانده‎اند آغاز کردیم."

ارتش عراق می‎گوید که پیشمرگ ها تا بعد از ظهر موفق به تصرف نیمی از شهر شده اند.

عملیات بازپس‎گیری بعشیقه از دو هفته پیش شروع شد و بخشی از عملیاتی بزرگتر به منظور بازپس‎گیری موصل از نیروهای داعش است.

نیروهای کرد موفق شدند با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف و نیروهای عراقی از سه جهت شمال، شرق و جنوب به داخل بعشیقه پیشروی کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، حدود دو هزار نیروی پیشمرگ وارد شهر بعشیقه شده‎اند.

نیروهای ویژه عراقی و یگان‌های ارتشی از ۶ روز پیش در حومه شهر مستقر شدند و سپس پیشروی خود را به داخل ادامه دادند.

عملیات موصل حدود یک ماه پیش و با مشارکت ۳۰ هزار نیروی ارتش عراق، پیشمرگ‌های کرد و شبه‌نظامیان شیعه و با حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز شد.

حضور نیروهای ترکیه در اردوگاه بعشیقه در شمال عراق از ماه‌ها پیش باعث تنش میان آنکارا و بغداد شده بود و مقام‌های عراقی بارها خواهان خروج نیروهای ترکیه شده‌اند.

ترکیه می‌گوید که برای حفاظت از اقلیت ترکمان منطقه خود را مسئول می‌داند و اصرار دارد که در عملیات پس گرفتن موصل شریک شود.

این در حالی است که مقامات عراقی بارها تاکید کرده‎اند که به هیچ وجه به مشارکت نظامی ترکیه در نبرد موصل نیازی ندارند.