آخرین تلاش‌ها و نتیجه آخرین نظرسنجی‌ها در انتخابات آمریکا

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP/Reuters

دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز دوشنبه در آخرین ساعات پیش از رأی‌گیری نهایی در ایالت‌های کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و میشیگان در جمع هواداران خود حاضر شدند.

خانم کلینتون رای دهندگان را ترغیب کرد از بینشی "که آمریکا را خوشبین، همه شمول و گشاده دل" می داند حمایت کنند و آقای ترامپ به هوادارانش گفت "فرصتی طلایی برای غلبه بر یک سیستم فاسد دارند."

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که خانم کلینتون چهار درصد جلوتر است.

حدود ۴۷ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی ها گفته اند به خانم کلینتون رأی می دهند و حدود ۴۳ درصد آنها گفته اند که به آقای ترامپ رأی می دهند.

تاکنون نزدیک به ۴۵ میلیون نفر رای زودهنگام خود را به صندوق ها ریخته اند یا آن را به طور پستی ارسال کرده اند که بی سابقه است.

همچنین نشانه هایی از حضور گسترده لاتین تبار ها به چشم می خورد، پدیده ای که احتمالا به نفع خانم کلینتون تمام خواهد شد.

تحلیل: کلینتون در انتخابات برنده خواهد شد؟

ببینید: پیچیدگی‌های انتخابات آمریکا به زبان ساده

آقای ترامپ در گردهمایی طرفداران خود در فلوریدا گفت که نظام سیاسی شکست خورده آمریکا خود را با هزینه مردم سرپا نگه داشته و حالا وقت آن است که مردم به مبارزه با این نظام برخیزند.

خانم کلیتون هم به رأی دهندگان دموکرات در پنسیلوانیا گفت که خشمگین بودن از نظام سیاسی به معنای داشتن برنامه برای آینده نیست.

خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که بزرگترین چالش پیش روی خانم کلینتون تشویق رأی دهندگان بی تفاوت به شرکت در انتخابات است.

حق نشر عکس AFP/getty
Image caption آقای ترامپ اصرار دارد پیروز خواهد شد
حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم کلینتون گفت اگر پیروز شود با دونالد ترامپ تلفنی صحبت خواهد کرد

بیشتر بخوانید: ده نکته جالب از انتخابات آمریکا

در این حال ستاد انتخاباتی آقای ترامپ تلاش می کند تصویر منفی او در خارج از آمریکا را اصلاح کند و از نگرانی ها از احتمال پیروزی او بکاهد.

کلیان کانوی، رئیس ستاد انتخاباتی آقای ترامپ به بی بی سی گفت که این تصویر منفی بازتاب دهنده شخصیتی نیست که آقای ترامپ در صورت پیروزی در صحنه جهانی به نمایش خواهد گذاشت.

او از کارنامه خانم کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه به شدت انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید: سیاست خارجی از نگاه ترامپ و کلینتون

در مقابل، خانم کلینتون در جمع هوادارانش در شهر پیتزبورگ گفت که رأی دهندگان باید بین اتحاد و تفرقه و بین یک رهبر باثبات و یک شخصیت دمدمی مزاج یکی را انتخاب کنند.

او سپس راهی میشیگان شد که از پایگاه های حزب دموکرات محسوب می شود اما آقای ترامپ در روزهای اخیر تلاش زیادی برای جلب رأی در آن کرده است.

بعدتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به همراه همسرش میشل قرار است در گردهمایی انتخاباتی دموکرات ها در فیلادلفیا به خانم کلینتون و همسرش بیل بپیوندند.

بیشتر بخوانید: شباهت و تفاوت برنامه‌های ترامپ و کلینتون

بیشتر بخوانید: سه دموکرات، سه جمهوری‌خواه؛ چهار دهه کشمکش