تحلیل نظرسنجی ها: کدام نامزد برنده خواهد شد؟

کلینتون - ترامپ حق نشر عکس AFP

درحالی که آمریکایی ها صبح سه شنبه پای صندوق های رای می روند به نظر می رسد که هیلاری کلینتون در تازه ترین نظرسنجی های ملی درحال فاصله گرفتن از دونالد ترامپ باشد.

این تحول نباید کاملا غافلگیرکننده باشد چون نگاهی به نظرسنجی های شش ماه گذشته نشان می دهد هر بار که آقای ترامپ می رفت از رقیب دمکرات خود پیشی بگیرد، این روند وارونه شده است.

شاید مردم آمریکا هرگز نتوانسته باشند خود را نسبت به چشم انداز ریاست جمهوری دونالد ترامپ راضی کنند و هر بار که این چشم انداز به واقعیت نزدیک شده نیروهای نافی آن بار دیگر غالب آمده اند.

اگر این طور باشد، حالا زمان احتمالا برای پیروزی راحت کلینتون مناسب است.

هیچ کدام از نظرسنجی ها البته چگونگی واکنش رای دهندگان به بیانیه تازه اف بی آی دایر بر تبرئه کلینتون از هرگونه تخلف در ارتباط با کشف تازه ترین مجموعه ایمیل های او را نشان نمی دهد.

البته درست است که انتخابات آمریکا سراسری نیست بلکه تلاشی ایالت به ایالت برای رسیدن به 270 امتیاز لازم است.

تازه ترین دور نظرسنجی در ایالت های حساس نشان می دهد که هنوز رقابت در تعداد کافی از این ایالت ها آنقدر نزدیک هست که آقای ترامپ همچنان شانس پیروزی داشته باشد.

او برای پیروزی یا باید در همه این ایالت های نزدیک پیروز شود یا پیروزی های غافلگیرکننده ای در ایالاتی مثل پنسیلوانیا، میشیگان یا ویرجینیا داشته باشد؛ ایالت هایی که خانم کلینتون با توجه به نظرسنجی ها در آنها پیش بوده است.

چنین سناریویی غیرممکن نیست و همیشه ممکن است نظرسنجی ها میزان حمایت سفیدپوستان از ترامپ را دست کم گرفته باشند یا حمایت سیاهپوستان و جوانان از کلینتون را بزرگ جلوه داده باشند.

برای تحقق این وضع، آقای ترامپ باید عملکردی بی نقص داشته باشد یا نظرسنجی ها باید در ایالت های حساس با جمعیت هایی کاملا متفاوت اشتباه بوده باشد.

آقای ترامپ همچنین باید امیدوار باشد پیش بینی های متکی بر شواهد دایر بر مشارکت گسترده لاتین تبارها در انتخابات درست از آب در نیاید.

با ورود به روز انتخابات تیم خانم کلینتون می تواند محتاطانه امیدوار باشد. پیروزی آقای ترامپ در این مقطع باید یک اتفاق غیرمنتظره (اما نه بی سابقه) به حساب آید.