جنازه 'دیکتاتور سابق' به گورستان قهرمانان ملی فیلیپین منتقل می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption فردیناند مارکوس پس از بیست سال حکومت در قیام مردمی سرنگون شد

دادگاه عالی فیلیپین رای داده که جنازه فردیناند مارکوس، رئیس جمهوری پیشین این کشور می‌تواند در گورستان قهرمانان ملی دفن شود. این گورستان از جمله محل دفن کسانی است که در مبارزه با ارتش ژاپن هنگام اشغال فیلیپین در سال‌های جنگ دوم جهانی جان خود را از دست دادند.

روز سه شنبه، ۱۷ آبان (۸ نوامبر)، قضات دادگاه عالی حکم دادند که هیچ قانونی برای جلوگیری از اجرای تصمیم رودریگو دوترته، رئیس جمهوری کنونی فیلیپین برای انتقال جنازه فردیناند مارکوس به این گورستان وجود ندارد.

فردیناند مارکوس در سال ۱۹۶۶ در حالیکه خود را از قهرمانان مبارزه علیه تسلط ژاپنی‌ها در خلال جنگ دوم جهانی معرفی می‌کرد، در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید. پس از پایان دوره اول ریاست جمهوری در سال ۱۹۶۹ او بار دیگر در انتخابات شرکت کرد و برنده انتخابات شد.

در سال ۱۹۷۲ در حالیکه دوره دوم ریاست جمهوری مارکوس به پایان می‌رسید، دولت با اظهار اینکه فیلیپین با خطر تسلط کمونیست‌ها مواجه است، در این کشور حکومت نظامی و شرایط فوق‌العاده برقرار کرد که از جمله شامل تمدید دوره ریاست جمهوری فردیناند مارکوس بود. وی در مجموع تا سال ۱۹۸۶ به مدت بیست سال در سمت‌های رئیس جمهوری و نخست وزیری در قدرت بود و برای بیش از نیمی از این مدت، عملا در راس یک نظام دیکتاتوری قرار داشت.

در سال ۱۹۸۶، حرکت اعتراضی موسوم به "صدای مردم" سرانجام فردیناند مارکوس را وادار به کناره‌گیری از قدرت کرد. او و همسرش، ایمالدا، به ایالات متحده رفتند و فردیناند مارکوس سه سال بعد ار هاوایی درگذشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption رای دادگاه عالی با استقبال طرفداران مارکوس مواجه شده است

گفته می‌شود که طی دوران حکومت فردیناند مارکوس، خانواده و وابستگان او بیش از ده میلیارد دلار از خزانه دولت فیلیپین را اختلاس کردند و در سال ۲۰۰۴، سازمان "شفافیت بین‌المللی" گفت که در رده‌بندی فاسدترین حکومتگران تاریخ، فردیناند مارکوس رده دوم را به خود اختصاص داده است.

با وجود این، خانواده مارکوس در سال‌های اخیر توانست در صحنه سیاسی فیلیپین به موفقیت‌هایی دست یابد و پسرش، که او هم فردیناند نام دارد، به نمایندگی مجلس سنا انتخاب شد و حتی توانست تا حد دستیابی به مقام معاونت ریاست جمهوری نیز پیش برود. ایمالدا مارکوس نیز، که به ولخرجی از جمله داشتن صدها جفت کفش شهرت داشته نیز در صحنه سیاسی حاضر بوده است.

جنازه فردیناند مارکوس طی این سال‌ها در محفظه‌ای در استان ایلوکس نورته، در شمال فیلیپین، حفظ شده و با رای دادگاه، امکان انتقال و دفن آن در گورستان قهرمانان ملی فراهم آمده است.

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان دفن مارکوس در گورستان قهرمانان ملی او را به فساد و سرکوب مخالفان متهم کرده‌اند

خانواده فردیناند مارکوس و حامی اناو تاکید داشته‌اند که رئیس جمهوری پیشین به عنوان یکی از قهرمانان جنگ دوم جهانی، شایستگی دفن در گورستان قهرمانان ملی را دارد در حالیکه مخالفان معتقد بوده‌اند که به خاطر "جنایات" دوران حکومت فردیناند مارکوس، چنین اقدامی اهانت به سایر قهرمانان ملی است.

ردوریگو دوترته، رئیس جمهوری جدید فیلیپین که به اظهارنظرهای جنجالی شهرت دارد، از جمله طرفداران خاکسپاری فردیناند مارکوس در این گورستان بوده است و چندی پیش گفت که تصمیم گرفته است اجازه دفن او را صادر کند. این تصمیم با اعتراض مخالفان و مراجعه آنان به دادگاه مواجه شد که به نتیجه نرسید.

پسر فردیناند مارکوس در واکنش به حکم دادگاه گفته است که امیدوار است با این حکم "ملت یکصد میلیونی فیلیپین سرانجام بتوانند گذشته را پشت سر بگذارند."