مأموران عضوگیری داعش در آلمان بازداشت شدند

حق نشر عکس Twitter
Image caption بازداشت شدگان در صدد عضو گیری و اعزام نفرات برای پیوستن به داعش بودند

تعدادی از حامیان گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - در آلمان بازداشت شده‌اند.

دادستانی فدرال آلمان روز سه‌شنبه ۱۸ آبان (۸ نوامبر) اعلام کرد که پنج مرد به ظن تلاش برای جمع‌آوری کمک مالی، عضوگیری و ارسال کمک تدارکاتی برای داعش بازداشت و به "کمک به سازمان تروریستی" متهم شده‌اند.

این افراد در پی یک رشته عملیات پلیس آلمان شامل پیگیری افراد مظنون و جستجوی چند محل در نقاط مختلف در ایالت‌های راین-وستفالی شمالی و ساکسونی سفلی بازداشت شدند. یکی از محل‌های مورد جستجو مسجدی در شهر هیلدسهایم در ایالت ساکسونی بوده که از مراکز اجتماع مسلمانان سلفی محسوب می‌شود.

دادستانی فدرال که مسئول پیگیری مسایل مربوط به تروریسم در آلمان است می‌گوید که نهادهای اطلاعاتی معتقدند که بازداشت شدگان با جابر البکر، از مظنونین به عضویت در داعش ارتباطی نداشتند. جابر البکر در ماه اکتبر سال جاری به ظن توطئه برای انفجار در فرودگاه برلین بازداشت شد، اما دو روز بعد در زندان دست به خودکشی زد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد که "سلول‌های" مختلف و احتمالا مجزایی در آلمان به نفع داعش فعالیت دارند.

گفته شده که پنج فردی که خبر بازداشت آنان روز سه‌شنبه انتشار یافت در صدد جذب نیرو برای داعش از میان جوانان مسلمان ساکن آلمان بودند و تامین هزینه سفر آنان به خاورمیانه را تقبل می‌کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازداشت شدگان ارتباطی با جابر البکر نداشتند

یکی از بازداشت شدگان که از او با نام احمد عبدالعزیز عبدالله الف نام برده شده یک شهروند سی و دو ساله عراقی است که به گفته مقامات آلمانی، سرپرستی این گروه را برعهده داشت. او با حضور و سخنرانی در جمع اسلامگرایان آفراطی در المان، آشکارا در حمایت از داعش سخنرانی می‌کرد و برای پلیس آلمان، فردی شناخته شده بود. داوطلبان اعزام به سوریه می‌بایست به تایید او برسند.

در این گروه، یک شهروند پنجاه ساله ترکیه و یک شهروند سی و شش ساله آلمانی صرب تبار هم عضویت داشتند و مامور آموزش عربی و موضوعات اسلامی به داوطلبان بودند. ماموریت اعزام داوطلبان هم بر عهده یک شهروند بیست و هفت ساله آلمان و یک شهروند ۲۶ ساله کامرون بود.

دادستانی آلمان گفته است که تحقیقات نشان می‌دهد که این گروه تا کنون دست کم یک مرد جوان و خانواده‌اش را به سوریه فرستاده است.

قرار است بازداشت شدگان اواخر روز سه‌شنبه یا اوایل روز چهارشنبه در دادگاه حاضر و رسما تفهیم اتهام شوند.