جمهوری‌خواهان برتری‌شان را در کنگره آمریکا حفظ کردند

انتخابات کنگره آمریکا حق نشر عکس Getty Images

با پیروزی حزب جمهوری‌خواه آمریکا در انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس سنا، شکست دموکرات‌ها تکمیل شد.

حزب جمهوری‌خواه که با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانست دونالد ترامپ را به جای باراک اوباما از حزب دموکرات به کاخ سفید بفرستد، برتری خود در کنگره آمریکا را نیز حفظ کرد.

هم حزبی‌های ترامپ در حال حاضر قدرت را در هر دو مجلس قانون‌گذاری آمریکا به دست دارند اما با توجه به مخالفت‌های پیشین رهبران کلیدی حزب جمهوری‌خواه، هنوز نمی‌توان برآورد دقیقی از میزان همراهی این دو مجلس با رئیس جمهوری آینده آمریکا داشت.

در کنار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مردم این کشور برای ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنای این کشور نیز رای دادند. اما در انتخابات سنا دموکرات‌ها توانستند یک کرسی متعلق به جمهوری‌خواهان را به دست آوردند: تامی داکورث، سربازی که دو پایش را جنگ عراق از دست داده، به جای مارک کریک از ایالت ایلینویز انتخاب شد.

آقای کریک ماه گذشته در یک مناظره تلویزیونی اجداد تایلندی آقای داکورث را مسخره کرده بود که بعدا بابت اظهاراتش عذرخواهی کرد.

اما در ایالت نوادا دموکرات‌ها توانستند کرسی‌شان را حفظ کنند. کورتز ماستو توانست جو هک جمهوری‌خواه را شکست دهد و تبدیل به اولین سناتور لاتین تبار آمریکا شود.

با این حال جمهوری‌خواهان توانستند کرسی‌های مهم ایالات ایندیانا، کارولینای شمالی و ویسکانسین را از دست رقیب خارج کنند. در ایالت فلوریدا نیز مارکو روبیو که در مراحل اول انتخابات برای کسب نامزی حزب جمهوری‌خواه تلاش می‌کرد، به عنوان سناتور انتنخاب شد.

جان مک‌کین ۸۰ ساله که نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ آمریکا بود نیز توانست برای ششمین بار نماینده ایالت آریزونا در مجلس سنا شود.

انتخابات برای حدود یک‌ سوم کرسی‌های مجلس سنا و تمام کرسی‌های مجلس نمایندگان انجام شد.

در کنار انتخابات سیاسی، مردم آمریکا در برخی ایالت‌ها برای گزینه‌های دیگری هم رای دادند.

رأی دهندگان در ایالت کالیفرنیا به آزادی ماریجوانا و در فلوریدا به آزادی استفاده از مواد مخدر برای مصارف پزشکی رأی دادند.

در ایالت نبراسکا نیز مردم به بازگرداند مجازات اعدام رأی مثبت دادند.

در کالیفرنیا پیشنهاد لغو مجازات اعدام رأی نیاورد و در اوکلاهما هم قوانین مربوط به اعدام تقویت شد.