ناوشکن‌های روسیه 'زیردریایی هلندی را تعقیب کردند'

وزارت دفاع روسیه گفت که زیردریایی هلندی از کلاس والروس بود حق نشر عکس Dutch navy
Image caption وزارت دفاع روسیه گفت که زیردریایی هلندی از کلاس والروس بود

وزارت دفاع روسیه می گوید که دو ناوشکن نیروی دریایی این کشور یک زیردریایی هلندی را که مشغول تجسس بر ناو هواپیمابر این کشور در مدیترانه بود از ناحیه دور کرده اند.

ارتش گفت که این زیردریایی در زمان حادثه حدود ۲۰ کیلومتر از ناو هواپیمابر کوزنتسف فاصله داشت.

روسیه اخیرا یک ناوگروه را راهی مدیترانه کرده. انتظار می رود این کشتی ها در عملیات هوایی در حمایت از دولت سوریه برای مقابله با شورشیان شرکت کنند.

ناتو گفت که درحال نظارت بر این کشتی ها به شکلی "سنجیده و مسئولانه" است.

یک مقام گفت که ناتو وارد جزییات نخواهد شد اما ناوگروه روسی برای چند هفته زیر نظر بوده است.

عبور این ناوگروه از سورمورسک در شمال روسیه از طریق دریای شمال و کانال مانش به مدیترانه زنگ خطر را در میان اعضای ناتو به صدا در آورده است.

چه اتفاقی افتاد و کجا؟

هیچ کشور دیگری غیر از روسیه این ادعا را تایید نکرده است. ارتش هلند گفت که در مورد عملیات زیردریایی اش اظهار نظر نمی کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption ناو هوپیمابر روسیه به تازگی به آب های نزدیک سوریه رفته

محل رویارویی این کشتی ها فورا معلوم نشد با این حال براساس یک گزارش، ناو هواپیمابر روسی در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی بندر لاذقیه سوریه قرار داشت.

ایگور کوناشنکف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که دو ناوشکن سورمورسک و کولاکف "به راحتی این زیردریایی را در ۲۰ کیلومتری خود" شناسایی کردند.

او گفت که هرچند این زیردریایی سعی داشت از نظر پنهان بماند ناوشکن ها آن را برای بیش از یک ساعت دنبال کردند و "آن را به دور شدن از ناحیه محل حضور هواپیمابر واداشتند."

او مانورهای زیردریایی هلند را "خطرناک و ناشیانه" خواند.

هرچند ارتش هلند واکنشی رسمی نشان نداده، شانین هنیس-پلاسخرت وزیر دفاع این کشور گفت که بهتر است "شعارهای روسیه" قبول نشود.

جیمی کارمان کارشنان امور دریایی در هلند به تلویزیون این کشور گفت که اگر این حادثه صحت داشته باشد بی سابقه است: "کاملا تکان دهنده است که یک زیردریایی در حال انجام یک ماموریت محرمانه شناسایی شود."

موضوعات مرتبط