عملیات موصل: 'نیروهای عراقی' روستاییان را شکنجه کردند و کشتند

پلیس فدرال در عملیات اطراف قیاره در اواخر اکتبر دست داشت حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس فدرال در عملیات اطراف قیاره در اواخر اکتبر دست داشت

سازمان عفو بین الملل می گوید گزارش هایی دریافت کرده دایر بر این که مردانی در لباس پلیس فدرال عراق ساکنان روستاهایی در جنوب موصل را شکنجه کرده و کشته اند.

شواهد جمع آوری شده توسط این گروه حاکیست که تا شش نفر از ساکنان محلات شوره و قیاره پس از بازداشت به ظن ارتباط با داعش (گروه دولت اسلامی) به ضرب گلوله کشته شدند.

پلیس عراق در واکنش به این گزارش اتهامات وارده را رد کرده است.

نیروهای دولتی و متحدان آنها ماه گذشته عملیاتی را برای آزاد کردن موصل که آخرین پایگاه عمده شهری داعش در عراق است شروع کردند.

حدود ۵۰ هزار سرباز، مامور امنیتی، پلیس، جنگجویان پیشمرگه کرد، مردان مسلح قبایل سنی و شبه نظامیان شیعه در این عملیات شرکت دارند.

با عقب نشینی داعش محققان عفو بین الملل از نقاطی که گفته می شود محل انجام اعدام های فراقانونی بوده بازدید کرده اند. اعضای داعش صدها زن، کودک و مرد سالخورده را ظاهرا به عنوان سپر انسانی با خود برده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای عراقی مردان و جوانان را برای شناسایی اعضای داعش بازجویی می کنند

براساس اطلاعاتی که این گروه به دست آورده، حدود ۱۰ مرد و یک پسر ۱۶ ساله روز ۲۱ اکتبر پس از فرار از انتقال اجباری توسط داعش خود را تسلیم گروه کوچکی از مردان کردند که لباس پلیس به تن داشتند.

پس از آن نیروهای کمکی از راه رسیدند و این مردان را به ناحیه ای بیابانی میان قیاره و شوره بردند.

ادعا می شود که افرادی در لباس پلیس این گروه را با کابل و شانه تفنگ زدند و ریش های آنها را کشیدند و در یک مورد ریش یکی از آنها را آتش زدند.

سپس سه نفر از آنها جدا شدند، بی رحمانه کتک خوردند و به ضرب گلوله کشته شدند. بقایای آنها پنج روز بعد در همان محل پیدا شد.

به گفته عفو بین الملل جسد یک مرد چهارم هم تقریبا یک هفته بعد در همان ناحیه پیدا شد.

در روز ۲۱ اکتبر هم جسد یک مرد جوان دیگر که به ضرب دو گلوله کشته شده بود پیدا شد. به گفته این گروه مرد ششم ظاهرا هنگامی که به سوی نیروهای امنیتی با لباس پلیس می دوید به ضرب گلوله کشته شد. او پیراهنش را بالا زده بود تا نشان دهد که بمبی ندارد.

لین مالوف از مقام های عفو بین الملل در بیروت گفت: "وقتی عملیات نظامی موصل شروع شد، نخست وزیر حیدر عبادی روشن کرد که تخلفات نیروهای مسلح و متحدان آن تحمل نخواهد شد. حالا وقت آن است که او حرف خود را ثابت کند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیش از 40 هزار غیرنظامی در سه هفته اخیر آواره شده اند

موضوعات مرتبط