باراک اوباما در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار می‌کند

اوباما - ترامپ حق نشر عکس OTHER
Image caption اوباما آماده پذیرایی از ترامپ در کاخ سفید

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید آماده پذیرایی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب و جانشین خود است تا درباره چگونگی انتقال آرام قدرت با هم گفتگو کنند.

ملاقاتی که ممکن است با دشواری روبرو شود زیرا آقای ترامپ مسئله شهروندی آقای اوباما را زیر سوال برده و در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده بود بسیاری از سیاست‎های کلیدی او را از میان بردارد.

این در حالی است که آقای اوباما که پیشتر آقای ترامپ را فردی "ناشایست" برای تصدی مقام ریاست جمهوری توصیف کرده بود گفته است "حال همه ما خواهان موفقیت او در روند اتحاد و رهبری کشور هستیم" و از مردم آمریکا خواسته است تا نتیجه انتخابات روز سه‎شنبه را بپذیرند.

پیشتر آقای ترامپ به منظور برنامه‎ریزی برای انتقال قدرت با حلقه درونی متشکل از مشاوران نزدیک خود در برج ترامپ ملاقات داشته است.

در این جلسه آنها درباره انتخاب افرادی که سمت‌های ارشد در دولت ترامپ را برعهده خواهند گرفت و نیز نحوه اجرای رئوس برنامه‎های دولت در صد روز اول صحبت کرده‌اند.

در این میان از نوت گنگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان که از ابتدا از آقای ترامپ در کارزار انتخاباتی اش حمایت کرده بود، و سناتور جف سشنز و باب کورکر نام برده شد.

دونالد ترامپ قرار است صبح روز پنجشنبه، (ساعت ۱۶۰۰ به وقت گرینیچ) همراه با همسرش ملانیا در کاخ سفید حضور یابد تا او هم بتواند با میشل اوباما، بانوی اول ملاقات کند.

هیلاری کلینتون، رقیب شکست خورده آقای ترامپ نیز گفته است که هواداران او باید فرصت انتخاب آقای ترامپ را پیدا می‎کردند.

تظاهرات گسترده در واکنش به پیروزی ترامپ

در همین حال هزاران نفر از مردم آمریکا در دست‎کم ۳۰ شهر مختلف در اعتراض به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا دست به تظاهرات زده‎اند.

بسیاری شعار "او رئیس جمهور من نیست" سر دادند و بعضی دیگر آدمک‎هایی با موهای نارنجی به شکل آقای ترامپ را به آتش کشیدند. بعضی از تظاهرکنندگان پرچم آمریکا را نیز سوزاندند.

دونالد ترامپ در پی یک مبارزه به شدت تفرقه انگیز و بر خلاف تمام انتظارها در انتخابات سه‌شنبه به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا برنده شد.

در پی پیروزی آقای ترامپ، تظاهرات در شهرهای مختلف از جمله نیویورک، شیکاگو، فیلادلفیا، بوستون،واشنگتن، اوکلند، لس‎آنجلس، پورتلند اورگان و سیاتل در جریان بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در لس آنجلس مردم آدمک‎های به شکل دونالد ترامپ را به آتش کشیده‌اند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption در شیکاگو مردم در مقابل برج ترامپ دست به تظاهرات زدند

در آسیا

از سوی دیگر آقای ترامپ خطاب به پارک گوئن‌های، رئیس جمهور کره‎جنوبی گفته است که او متعهد به دفاع از آن کشور در مقابل کره‎شمالی است.

دفتر ریاست جمهوری کره‎جنوبی نیز اعلام کرده است که آقای ترامپ مایل به تداوم اتحاد موجود بین آنهاست.

در ماه مارس آقای ترامپ در شعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی را از این کشور باز خواهد گرداند و تاکید کرده بود تنها به شرطی استقرار این نیرو ها ادامه خواهد داشت که که سئول سهم خود از هزینه‌های این حمایت را پرداخت کند.

یکی از روزنامه‎های کره شمالی در عین حال نوشته است که واشنگتن باید بپذیرد که این کشور یک قدرت هسته‎ای است و اصرار واشنگتن بر کاهش فعالیت‎های هسته‎ای کره شمالی "خیال پردازی" است.

در اروپا

ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای مجارستان از پیروزی آقای ترامپ به عنوان پایان سیاست "لیبرال غیر دموکراتیک" یاد کرد و خطاب به یک کنفرانس خبری در بوداپست گفت که "بعد از ۲۰ سال تمدن غرب می‎تواند به دموکراسی واقعی" بازگردد.

حمایت او از آقای ترامپ با واکنش مقامات آلمان کاملا در تضاد است.

وولفگنگ شوبل، وزیر دارایی آلمان گفته است که پدیده "عوام‌فریبی" در سراسر جهان موجب بی اعتمادی مردم به سیاست شده است.