کمیسیون اروپا: ترکیه از پیوستن به اروپا فاصله گرفته است

حق نشر عکس AFP
Image caption روزنامه نگاران از جمله کسانی هستند که بعد از کودتای نافرجام ماه ژوئیه تحت بازداشت قرارگرفته اند

کمیسیون اتحادیه اروپا ترکیه را "به برگشت جدی از حکومت قانون" از زمان کودتای نافرجام پانزدهم ژوئیه تاکنون متهم کرده است.

یک مقام اتحادیه اروپا نیز گفته است که ترکیه در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا حرکت نمی‌کند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اتحادیه اروپا خواسته است که در زمینه پیوستن ترکیه به این اتحادیه تصمیم نهایی را بگیرد.

افزایش تنش بین ترکیه و اتحادیه اروپا باعث بیم و نگرانی از بابت احتمال به هم خوردن توافقنامه ماه مارس گذشته برسر بازگرداندن مهاجران غیرقانونی به ترکیه شده است.

براساس توافق نامه ماه مارس ۲۰۱۶ پناهجویانی که به طور غیرقانونی از راه ترکیه خود را به یونان رسانده اند درصورت عدم درخواست پناهجویی یا رد درخواستشان، به ترکیه بازگردانده خواهند شد اما ترکیه می ‌گوید که اتحادیه اروپا به تعهدات متقابل خود در این توافقنامه عمل نکرده است.

فاصله گیری ترکیه از اتحادیه اروپا

ژان کلود یونکر، رئیس کمسیون اتحادیه اروپا ضمن انتقاد شدید از ترکیه گفته است : "من دوست ترکیه هستم و با تلخی می ‌ویم که ترکیه هرروز بیشتر از اتحادیه اروپا فاصله می‌گیرد. ما به ترکیه نیاز داریم اما نمی توانیم از اصول خود چشم پوشی کنیم."

حق نشر عکس AP
Image caption اردوغان می‌گوید اروپا در مذاکرات نگران پناهجویانی می‌ترسد که ترکیه میزبان آنها است

انتقادات اتحادیه اروپا با واکنش شدید رهبران ترکیه مواجه شده است.

وزیرخارجه ترکیه این انتقادات را غیرقابل قبول خواند وگفت: " دول اروپایی حاضر به درک حساسیت های ترکیه درمورد تروریسم نیستند."

رجب طیب اردوغان،رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این انتقادات و درخواست بازنگری در مذاکرات گفت که اتحادیه اروپا قادر به تصمیم گیری نهایی نیست زیرا از بابت سرنوشت سه میلیون پناهنده در ارودگاه های ترکیه بیم دارد.

موضوعات مرتبط