دونالد ترامپ: ملاقات باراک اوباما باعث افتخار بود

حق نشر عکس EUROPEAN PRESS AGENCY
Image caption اولین دیدار ترامپ و اوباما در کاخ سفید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کاخ سفید با باراک اوباما و در کنگره با رهبران جمهوریخواهان گفتگو کرده است.

آقای ترامپ روز پنجشنبه به کاخ سفید رفت و حدود یک ساعت و نیم با رئیس جمهوری آمریکا به طور خصوصی ملاقات کرد.

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی‌ دولت اوباما را یک فاجعه‌ برای آمریکا می خواند. باراک اوباما هم ترامپ را نالایق‌ترین نامزد ریاست جمهوری یک حزب در تاریخ ایالات متحده توصیف می کرد.

با این حال، اولین دیدار آنها پس از پیروزی به دور از انتظار آقای ترامپ، دوستانه و محترمانه ارزیابی شده است. باراک اوباما و دونالد ترامپ در پایان گفتگو در دفتر ریاست جمهوری با خبرنگاران صحبت کردند.

آقای ترامپ گفت که ملاقات رئیس جمهوری دموکرات باعث افتخارش است. رئیس جمهوری منتخب افزود که با باراک اوباما درباره موضوعات مهمی صحبت کرده است.

باراک اوباما هم گفت: "ما هر آنچه در توان داشته باشیم انجام خواهیم داد تا به شما کمک کنیم، چرا که اگر شما موفق بشوید کشور موفق خواهد شد."

دونالد ترامپ با هدف گفتگو درباره چگونگی انتقال آرام قدرت به واشنگتن سفر کرده است. ملانیا همسر وی نیز در این دیدار وی را همراهی و با میشل اوباما، بانوی اول گفتگو کرد.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا سپس به کنگره رفت و با پل رایان و سناتور میچ مک کانل، روسای جمهوریخواه مجالس نمایندگان و سنا دیدار کرد.

مایک پنس، معاون آقای ترامپ نیز در این بازدید با وی بود.

پل رایان در کارزار انتخاباتی امسال از حرف‌های رکیک آقای ترامپ درباره زنان به شدت انتقاد و از حضور در تجمعات انتخاباتی وی خودداری می کرد، اما دیدار روز پنجشنبه آنها دوستانه گزارش شده است.

هم زمان، در واکنش به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری در چند ایالت تجمعات اعتراضی برگزار شده است.

حدود یک هزار دانش آموز پنجشنبه در مرکز شهر سانفرانسیسکوی کالیفرنیا با شعار ترامپ "رئیس جمهور من نیست" تظاهرات کردند.

رهبران کشورهای مختلف نیز همچنان درباره پیروزی آقای ترامپ واکنش نشان می‌دهند.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راستگرای مجارستان، که حزبش به‌شدت منتقد پذیرش گسترده پناهندگان در اروپاست، از پیروزی دونالد ترامپ استقبال کرده است.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه که در پیام تبریکش برای دونالد ترامپ گفته است پیروزی او، یک دوره بلاتکلیفی را در پی آورده است.

اما مالکوم ترنبال، نخست‌وزیر استرالیا با لحنی مثبت از پیروزی دونالد ترامپ استقبال کرده است.

حق نشر عکس White House
Image caption دیدار میشل اوباما و ملانیا ترامپ

مطالب مرتبط