ترامپ بخش های کلیدی طرح نظام بهداشتی اوباما را 'می پسندد'

ترامپ حق نشر عکس AFP

دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در مصاحبه ای گفته است که او حفظ بخش های کلیدی برنامه نظام بهداشتی باراک اوباما را مردود نمی داند.

آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی مکررا قول لغو آن قانون که در سال ۲۰۱۰ تصویب شد را داده بود اما پس از دیدار با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید از احتمال سازش در این باره صحبت کرده است.

این قانون داشتن بیمه بهداشتی را برای همه شهروندان اجباری می کند و هرچند در آمریکا بیمه دولتی وجود ندارد اما دولت بسته به درآمد خریداران بیمه به بعضی از آنها سوبسید می دهد.

آقای ترامپ به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که مایل به حفظ دو بخش عمده آن قانون است "چون خیلی از آنها را می پسندم."

یکی از آنها ممنوعیت خودداری از فروش بیمه به افراد به دلیل بیماری هایی است که از قبلا به آنها مبتلا شده اند.

بند دیگری که آقای ترامپ به آن اشاره دارد به نوجوانان امکان می دهد پس از بلوغ هم تا چند سال زیر بیمه والدین بمانند.

آقای ترامپ به وال استریت ژورنال گفت ملاقات یک ساعت و نیمه روز پنجشنبه با آقای اوباما بود که باعث شد در تلاش برای لغو کامل آن قانون موسوم به "اوباماکر" بازبینی کند.

او در برج ترامپ در نیویورک گفت: "به رئیس جمهور گفتم پیشنهاد او را بررسی می کنم و از روی احترام چنین خواهم کرد. در نهایت اوباماکر اصلاح، لغو یا جایگزین خواهد شد."

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی اوباماکر را "یک فاجعه کامل" خوانده بود.

در صورت لغو آن قانون حدود ۲۲ میلیون آمریکایی بیمه خود را از دست خواهند داد.

جمهوری خواهان در کنگره که به شدت با آن قانون مخالفند تاکنون ۵۰ بار رای به لغو آن داده اند که به موانع قانونی خورده است. آنها آن قانون را تلاش اوباما برای سوسیالیستی کردن جامعه آمریکا می دانستند.

جمهوری خواهان در این انتخابات کنترل مجلس نمایندگان و سنا را حفظ کردند اما همچنان از اکثریت مطلق برای لغو آن قانون محرومند.

همزمان آقای ترامپ هدایت تیم مدیریت انتقال قدرت را که در اختیار کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی بود به معاونش مایک پنس سپرده است. آقای کریستی اکنون معاون این تیم است.

موضوعات مرتبط