دولت کلمبیا و فارک به یک توافق جدید رسیدند

توافق اولیه میان دولت کلمبیا و فارک در همه پرسی ماه اکتبر گذشته رای نیاورد حق نشر عکس Getty Images
Image caption توافق اولیه میان دولت کلمبیا و فارک در همه پرسی ماه اکتبر گذشته رای نیاورد

تنها مدتی پس از آن که توافق اولیه میان گروه شورشی فارک و دولت کلمبیا در همه‌پرسی این کشور رد شد، دو طرف موفق شدند به توافقی جدید برسند. دولت کلمبیا امیدوار است با تصویب نهایی این صلح‌نامه در پارلمان، به جنگ‌های داخلی با فارک که بیش از نیم قرن ادامه داشته، پایان دهد.

آن طور که گزرش شده، در مذاکرات جدید میان دولت کلمبیا و فارک آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری سابق که رهبر جنبش نه در همه‌پرسی اخیر بود، حضور داشته است.

منتقدان توافق‌نامه اول که در همه پرسی رد شد، معتقد بودند متن آن به سود فارک تهیه شده بوده است.

توافق‌نامه جدید باید در پارلمان کلمبیا به تصویب برسد و دیگر برای تایید آن همه‌پرسی عمومی در کار نیست.

امروز (شنبه دوازدهم نوامبر - ۲۱ آبان) سفرای ویژه کوبا و نروژ که به عنوان میانجی در این گفتگوها حضور داشتند بیانیه مذاکره کنندگان را رسما اعلام کردند.

"ما به یک توافق نهایی جدید رسیدیم که به نبرد مسلحانه پایان دهیم؛ توافق نامه‌ای که تغییراتی در آن ایجاد شده و با تصریح بیشتر و ابعادی جدید تنظیم شده است."

توافق قبلی میان فارک و دولت کلمبیا در همه‌پرسی روز دوم اکتبر گذشته رد شد و ۵۰.۲ درصد از شرکت‌کنندگان به آن نه گفتند.

بیشتر آنهایی که مخالف توافق قبلی بودند علت نه گفتن خود را امتیازاتی می‌دانستند که به "فارک اجازه می‌داده از مجازات متوجه قتل‌هایی که مرتکب شده‌اند" معاف شوند.

دیگر بخش مورد مخالفت مردم کلمبیا اختصاص کمک هزینه ماهانه زندگی از سوی دولت به اعضای فارک تا هنگام بازگشت آنها به جامعه و از سر گرفتن یک زندگی جدید بود.

توافق قبلی همچنین تضمین می‌کرد که در صورت اعتراف به جرم از سوی اعضای فارک آنها را از رفتن به زندان بازدارد.

دولت کلمبیا می‌پنداشت استیصال ناشی از ۵۲ سال جنگ داخلی با فارک، منجر به تایید این توافق‌نامه در همه‌پرسی عمومی شود اما نتایج رفراندوم دوم اکتبر نشان داد که مخالفت با مفاد توافق نامه اول بسیار جدی بوده است.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا، پیش از همه پرسی گفته بود در صورت شکست این توافق هیچ طرح جایگزینی وجود ندارد با این حال او پس از اعلام نتایج به همراه رهبران فارک تایید کرد برای تضمین توافق صلح تلاش خواهد کرد.

مذاکرات صلح میان فارک و دولت کلمبیا چهار سال طول کشید و پس از به نتیجه رسیدن، امسال جایزه صلح نوبل را برای خوان مانوئل سانتوس به ارمغان آورد.