تظاهرات گسترده علیه اردوغان در کلن آلمان

پلاکاردی که امروز تظاهرات کنندگان مخالف دولت ترکیه در آلمان به دست داشتند و روی آن نوشته شده بود: "تو (اردوغان) قضاوت خواهی شد" حق نشر عکس EPA
Image caption پلاکاردی که امروز تظاهرات کنندگان مخالف دولت ترکیه در آلمان به دست داشتند و روی آن نوشته شده بود: "تو (اردوغان) قضاوت خواهی شد"

هزاران کرد، علوی و هواداران کردها در شهر کلن آلمان علیه آنچه سیاست‌های "ضددموکراتیک" رجب طیب اردوغان خوانده شده تظاهرات کردند و خواستار فشار دولت آلمان بر رئیس جمهوری ترکیه شدند.

تظاهرات‌کنندگان که روز شنبه (دوازدهم نوامبر - ۲۱ آبان) در خیابان‌های مرکزی کلن تجمع کردند از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دولتش خواستند با استفاده از قدرت دیپلماتیک خود اقدامات آقای اردوغان که از نظر آنها "سرکوب‌های بعد از کودتای نافرجام" تابستان گذشته است، را مهار کند.

بنابر گزارش‌ها، پلیس کلن در مقطعی برای متفرق کردن گروهی از تجمع کنندگان که به سوی ماموران سنگ و بطری پرتاب می‌کردند از باتوم و اسپری فلفل استفاده کرده است.

بسیاری از تظاهرات کنندگان صورت‌های خود را پوشانده بودند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نماد حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، دیده می شد؛ گروهی که فعالیتش در داخل ترکیه غیرقانونی است.

دولت آقای اردوغان از زمان شکست کودتا در ماه ژوئیه گذشته، بیش از ۱۰۰ هزار نفر را بازادشت یا اخراج کرده است که در میان آنها صدها روزنامه‌نگار، قاضی، معلم و رهبران کردها وجود داشتند.

اتهام همه این افراد حمایت یا دست داشتن در کودتای نافرجامی است که آقای اردوغان، طراح اصلی آن را فتح الله گولن، روحانی منتقد دولت و مقیم آمریکا، می‌داند و خواستار استرداد آقای گولن به ترکیه است.

ادعایی که آقای گولن آن را بارها رد کرده و آمریکا هم به این درخواست استرداد هنوز پاسخی نداده است.

بازداشت اخیر رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها که از حمایت کردها در ترکیه برخوردار است به دور جدیدی از اعتراض‌ها علیه رجب طیب اردوغان انجامیده است.

دو روز پیش هم کمیسیون اتحادیه اروپا ترکیه را "به برگشت جدی از حکومت قانون" از زمان کودتای نافرجام پانزدهم ژوئیه تاکنون متهم کرد.

یک مقام اتحادیه اروپا نیز گفته است که ترکیه در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا حرکت نمی‌کند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اتحادیه اروپا خواسته است که در زمینه پیوستن ترکیه به این اتحادیه تصمیم نهایی را بگیرد.

افزایش تنش بین ترکیه و اتحادیه اروپا باعث بیم و نگرانی از بابت احتمال به هم خوردن توافقنامه ماه مارس گذشته برسر بازگرداندن مهاجران غیرقانونی به ترکیه شده است.