زلزله شدید و سونامی در نیوزیلند

حق نشر عکس USGS

یک زلزله بسیار شدید در نزدیکی شهر کرایست چرچ در نیوزیلند رخ داده که لرزه‌های آن تقریبا در همه نقاط این کشور حس شده است. در پی این زلزله، امواج ناشی از سونامی سواحل شمال شرق نیوزلند را درنوردید.

به گفته سازمان زمین‌شناسی آمریکا، این زمین لرزه که بزرگی آن ۷.۸ درجه گزارش شده، در ۹۵ کیلومتری شمال شهر کرایست چرچ رخ داده است.

سازمان دفاع غیرنظامی نیوزیلند پس از وقوع زلزله از ساکنان سواحل شرقی خواسته بود که به دلیل خطر وقوع سونامی به مناطق مرتفع بروند.

گزارش‌های اولیه از تخریب بعضی خانه‌ها در نزدیکی مرکز زلزله گزارش می‌دهند. سازمان دفاع غیرنظامی نیوزیلند در پی وقوع زلزله شدید در این کشور در شبکه‌های اجتماعی به شهروندان اطلاع‌رسانی کرده است و با این هشدار که پس‌لرزه‌ها ادامه خواهد داشت، توصیه‌های ایمنی منتشر می‌کند. هزاران نفر به دلیل ادامه پس لرزه‌ها خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. برخی شهروندان نیوزیلندی که خانه‌هایشان سالم مانده در شبکه‌های اجتماعی اعلام آمادگی کرده‌اند که پذیرای زلزله زده‌ها خواهند بود.

حق نشر عکس Twitter

کرایست چرچ، سومین شهر بزرگ نیوزیلند، هنوز تحث تاثیر زلزله شدید سال ۲۰۱۱ قرار دارد که باعث کشته شدن ۱۸۵ نفر و تخریب مرکز این شهر شده بود.

نیوزیلند درون یک حلقه جغرافیایی از زلزله‌های متناوب و انفجارهای آتشفشانی قرار دارد که حاشیه اقیانوس آرام را در برگرفته و به "حلقه آتش" معروف است.

هر سال حدود ۱۵ هزار زلزله در نیوزیلند اتفاق می افتد، اما فقط حدود ۱۵۰ مورد آنها قدرت کافی برای ایجاد لرزشی قابل احساس دارند.

حق نشر عکس AP