افتتاح بندر گوادر در جنوب پاکستان

نمایی از بندر گوادر حق نشر عکس Anjum Naveed

مقامات ارشد پاکستان و چین در بندر "گوادر" در جنوب پاکستان جمع شده‌اند تا در مراسم آغاز به کار این بندر را در حاشیه دریای عرب شرکت کنند.

چین تأمین هزینه اصلی ساخت و ساز این بندر مهم را برعهده داشته است.

انتظار می‌ررود که اقلام و کالاهای چینی از طریق این بندر به افغانستان، ایران، کشورهای آسیای میانه، خاورمیانه و اروپا صادر شود.

بیشتر بخوانید: سرمایه‌‌گذاری عظیم چین در پاکستان؛ منفعت برای ایران

ایران در طرح چین برای احیای 'جاده ابریشم' مشارکت می‌کند

دسترسی بازارهای این کشورها از طریق این بندر به جنوب آسیا نیز تسهیل می‌شود.

این بندر راه تازه‌ای را از طریق زمینی و شمال غربی چین به اقیانوس هند فراهم می‌سازد. دسترسی چین به این آبها بیشتر از طریق تنگه "مالکا" صورت می‌گیرد.

در حال حاضر بخش عمده‌ای از منابع انرژی چین از طریق اقیانوس هند و "تنگه مالکا" تأمین می‌شود. مسیر تازه راه جدید، کوتاهتر و ارزانتری را برای چین و دسترسی این کشور به منابع انرژی خاورمیانه ایجاد می‌کند؛ جدای از آنکه این مسیر بازار اقتصادی تازه‌ای را نیز برای این کشور و دیگر کشورهای منطقه به وجود می‌آورد.

حق نشر عکس BBC Farsi

در مراسم افتتاحیه اقلامی شامل ماشین‌آلات، برنج و پنبه از طریق استان سین کیانگ چین و از طریق گذرگاه قراقروم به گوادر رسید.

گوادر در ایالت بلوچستان واقع است ایالتی که صحنه ناآرامیها و خشونتها گاه به گاه است و گروههای مسلح مختلف در این منطقه فعال هستند. بر اساس گزارشها، ارتش پاکستان از طریق یک نیروی ویژه، امنیت این مسیر تجاری را برقرار کرده است.

موضوعات مرتبط