ترکیه 'ادامه مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا' را به همه‌پرسی می‌گذارد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید ادامه مذاکرات کشورش برای پیوستن به اتحادیه اروپا را سال آینده به همه پرسی خواهد گذاشت. حق نشر عکس AFP

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید که ادامه مذاکرات با مقامات اتحادیه اروپا برای پیوستن به این اتحادیه را سال آینده به همه پرسی خواهد گذاشت.

اقای اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی از مردم کشورش خواست که تا پایان سال جاری میلادی صبر کنند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین به بازگشت "مجازات اعدام" در قوانین جزایی ترکیه اشاره کرده است، اقدامی که در صورت تصویب در پارلمان این کشور، به امید ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا بطور کامل پایان خواهد داد.

حفظ یا لغو "مجازات اعدام" هم بخشی از رفراندوم سال آینده خواهد بود.

قرار است بهار سال آینده رای گیری درباره اصلاحات قانون اساسی در این کشور انجام شود.

از جمله این تغییرات، افزایش اختیارات و قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه برای ایجاد یک سیستم ریاست جمهوری نظیر آمریکا یا فرانسه است.

حوادث پس از کودتای نافرجام در ترکیه به عدم قطعیت درباره پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا دامن زده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه هفته پیش با اشاره به تصمیم دولت برای "بازگرداندن مجازات اعدام"، بستن مطبوعات و بازداشت رهبران مخالف سیاسی گفته است: "اینها تحولات بسیار نگران کننده‌ای هستند که حاکمیت قانون، احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی را تضعیف می‌کند."

بعضی از کشورهای قدرتمند عضو اتحادیه اروپا نظیر آلمان و فرانسه پیشتر مخالفت خود را با "عضویت کامل" ترکیه به اتحادیه اروپا اعلام کرده بودند.

در سالهای اخیر موانعی که بر سر عضویت ترکیه ایجاد شده، منجر به کاهش حمایت مردم ترکیه از عضویت در این اتحادیه شده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا هم گفته‌اند که در جلسه امروز خود در بروکسل ،موضوع "توقف یا ادامه" مذاکرات درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را به بحث خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط: کمیسیون اروپا: ترکیه از پیوستن به اروپا فاصله گرفته است