مقامات فلسطینی: طرح ممنوعیت پخش اذان از بلندگوهای مساجد فاجعه‌بار است

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح ممنوعیت پخش صدا از بیشتر روی مسلمانان و نحوه پخش اذان تاثیر گذار است

مقامات فلسطینی ضمن ابراز مخالفت با طرح ممنوعیت پخش اذان از بلندگوهای مساجد در اسرائیل گفته‎اند که اجرای چنین طرحی "فاجعه‎بار" است.

روز گذشته، یکشنبه ۱۳ نوامبر، کمیته‎ای متشکل از اعضای کابنیه اسرائیل پیش‌نویس ممنوعیت پخش اذان از بلندگوهای مساجد در این کشور را بررسی کرد و برای تصویب به پارلمان ارسال خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ضمن اعلام حمایت از این طرح گفت که در رابطه با "مزاحمت و سر و صدا" شکایت‎های فراوانی دریافت کرده است.

اما سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که اجرای این طرح منجر به "بروز فاجعه" خواهد شد.

وزیر روابط مذهبی این تشکیلات گفت: "چنین قانونی می‎تواند در منطقه منجر به بروز جنگ مذهبی شود."

رسانه‎های اسرائیلی می‎گویند که تصویب این لایحه به این معناست که مساجد دیگر نمی‎توانند از بلندگوهای خود پنج بار در روز، هنگام نماز اذان پخش کنند.

اما منتقدان این طرح می‎گویند که اجرای آن موجب تنش خواهد شد.

طرح محدودیت صدا همه مذاهب را دربرمی‎گیرد، اما اساسا بر مسلمانان و پخش اذان از بلندگوها تاثیر بیشتری خواهد داشت.

حدود ۱۷.۵% از جمعیت اسرائیل را عرب تباران تشکیل می‎دهند که بیشترشان مسلمان هستند.

نسرین حداد حاج-یحیی از موسسه پژوهشی دموکراسی اسرائیل در یکی از روزنامه های محلی نوشته که هدف کاهش سر و صدا نیست، "بلکه ایجاد سر و صدایی است که به تمام جامعه و تلاش‎ها برای دستیابی به واقعیتی معقول بین اعراب و اسرائیلی‎ها آسیب می‌زند."

آقای نتانیاهو خطاب به کابینه گفت: "من نمی‎توانم تعداد دفعاتی که شهروندان از همه بخش‎های جامعه و از مذاهب گوناگون در مورد میزان سر و صدا و مزاحمت ناشی از پخش صدا از بلندگوهای مراکز مذهبی به من شکایت کرده‎اند را بشمرم."