توافق اعضای اتحادیه اروپا با طرح تقویت تدابیر دفاعی

خانم موگرینی در حال گفتگو با وزیر خارجه آلمان حق نشر عکس AFP
Image caption خانم موگرینی گفت که اتحادیه اروپا قصد رقابت با ناتو را ندارد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با طرحی برای تقویت تدابیر دفاعی و امنیتی این اتحادیه موافقت کرده اند.

این طرح همکاری گسترده تر در بخش هایی مثل ماموریت های حفاظت از صلح تحت هدایت اتحادیه اروپا در خارج از این بلوک را پیش بینی می کند.

با این حال فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه قصد رقابت با ناتو یا ایجاد یک ارتش اروپایی را ندارد.

او افزود که این طرح پیش از آنکه دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود موضوع بررسی بود.

آقای ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی خود با انتقاد از آنچه به گفته او کمک کم مالی اعضای اتحادیه اروپا به ناتو است گفته بود که واشنگتن ممکن است در دوره زمامداری او دیگر به طور اتوماتیک به دفاع از متحدان خود در ناتو که مورد حمله قرار گرفته اند برنخیزد.

طرح دفاعی تازه در نشست روز دوشنبه وزرای دفاع و خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل مورد توافق قرار گرفت.

خانم موگرینی به خبرنگاران گفت "این یک گام کیفی در تدابیر امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپاست" و ژان ایو لا دریان وزیر دفاع فرانسه گفت "اروپا باید بتواند برای امنیت خود گام بردارد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخابات از ناتو انتقاد کرده بود

خانم موگرینی گفت که اتحادیه اروپا با ناتو رقابت نمی کند بلکه این سازمان را تقویت خواهد کرد و قصد ایجاد یک ارتش ویژه یا یک مقر نظامی را ندارد.

او گفت که این تدابیر با هدف ارائه هماهنگی خیلی گسترده تر در بخش هایی مثل ماموریت های صلحبانی در کشورهای آفریقایی، تلاش های دریایی برای کاهش پناهندگان، و مخارج دفاعی و تحقیقی در مواردی مثل هواپیماهای بدون سرنشین و هلی کوپترها تنظیم شده است.

خانم موگرینی گفت که هدف همه اینها تامین امنیت بیشتر برای اتحادیه اروپا و شهروندان آن در داخل و خارج در جهانی غیرقابل اطمینان است.

دیمین گراماتیکاس خبرنگار اروپای بی بی سی گزارش می دهد که طرح اقدام اتحادیه اروپا ابتدا پس از حملات سال گذشته پاریس شکل گرفت.

اما به گفته خبرنگار ما هشدارهای آقای ترامپ دایر بر اینکه او انتظار دارد اروپا بیش از پیش مخارج دفاعی خود را تقبل کند اهمیت این طرح را برای اروپایی ها بیشتر کرده است.

علت دیگر تقویت این طرح رای ماه ژوئن بریتانیایی ها در یک همه پرسی به خروج از اتحادیه اروپاست چون بریتانیا به طور سنتی ابتکار عمل های مشابه فرانسه/آلمان برای تقویت جنب های دفاعی اتحادیه اروپا را مسدود می کرد.

موضوعات مرتبط