وزیر اقتصاد روسیه به اتهام رشوه‌خواری نفتی بازداشت شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اولیوکایف بر برنامه وسیع خصوصی سازی وسیع شرکت‌های دولتی نظارت داشت

وزیر اقتصاد روسیه به اتهام فساد مالی بازداشت شده است.

روز سه‌شنبه، ۲۵ آبان (۱۵ نوامبر)، کمیته بازرسی روسیه اعلام کرد که الکسی اولیوکایف در ارتباط با دریافت معادل ۲ میلیون دلار رشوه به منظور ارائه "ارزیابی مثبت" در مورد معامله بین دو شرکت نفتی روسیه بازداشت شده است.

در پی انتشار گزارش بازداشت وزیر اقتصاد، دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، گفت که خواستار "تحقیقات بسیار دقیق" در مورد اتهام اقای اولیوکایف است. وی افزود که در مورد موضوع بازداشت وزیر اقتصاد با رئیس جمهوری مشورت نزدیک شده است.

براساس این گزارش، ارزیابی وزیر اقتصاد باعث شد که شرکت نفتی روسنفت بتواند پنجاه درصد سهام شرکت باشنفت را به دست آورد.

آقای اولیوکایف عالیرتبه ترین مقام دولتی روسیه است که از سال ۱۹۹۱ به این سو به اتهام فساد مالی دستگیر می شود.

کمیته بازرسی دولتی که مستقیما زیر نظر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فعالیت دارد گفته است که به زودی جزئیات اتهامات وزیر بازداشتی منتشر خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption اولیوکایف و پوتین - نخست وزیر روسیه گفته است بازداشت وزیر اقتصاد با مشورت پوتین صورت گرفت

یک مقام این کمیته به خبرگزاری رویترز گفته است که "اولیوکایف در ساعات شب بازداشت و بلافاصله بازجویی از او آغاز شد."

الکسی اولیوکایف در مقام وزیر دارایی بر روند خصوصی‌سازی دولت شامل واگذاری میلیاردها دلار از دارایی‌های دولتی نظارت داشته اما هنوز مشخص نیست که اتهامات او دقیقا چه خواهد بود.

سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه به خبرگزاری تاس گفته است که "این یک پرونده بسیاری جدی است" ولی افزوده است که "البته فقط محاکم قضایی می‌توانند در مورد اتهامات قابل پیگرد تصمیم گیری کنند."

شرکت روسنفت در ماه اکتبر نیمی از سهام شرکت باشنفت را به مبلغ حدود ۵ میلیارد دلار خریداری کرد. شرکت روسنفت تحت نظارت دولت روسیه است و گفته می‌شود با دفتر رئیس جمهوری روسیه ارتباط دارد.

مخالفان ولادیمیر پوتین دولت و بازرگانان نزدیک او را به دست داشتن در فساد گسترده مالی متهم می‌کنند و معتقدند که برخی از سیاست‌های رئیس جمهوری، از جمله برانگیختن احساسات ملیگرایانه با هدف انحراف افکار عمومی از وضعیت جاری دنبال می‌شود. آنان دولت آقای پوتین را به محدودیت روزافزون حقوق دموکراتیک مردم روسیه متهم کرده و گفته‌اند که مخالفان و منتقدان از جمله رسانه‌های مرتبط با آنان تحت فشار قرار می‌گیرند تا مانع از آن شوند که آنها بتوانند فساد اقتصادی و سیاسی در کشور را فاش کنند.

آقای پوتین بر بازگشت روسیه به موقعیت یک ابرقدرت تاثیرگذار در صحنه جهانی تاکید دارد.

موضوعات مرتبط