پلیس آلمان مساجد و مراکز متعلق به اسلامگرایان 'دین راستین' را بازرسی کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ماموران پلیس ده‌ها مرکز متعلق به دین راستین و خانه‌های اعضا و هواداران آن را بازرسی کردند

پلیس آلمان چندین مسجد و مرکز وابسته به یک گروه اسلامگرا در این کشور را بازرسی کرده است.

روز سه شنبه، ۲۵ آبان (۱۵ نوامبر)، توماس دو میزیر، وزیر کشور آلمان در یک نشست خبری گفت که صدها مامور پلیس همزمان حدود یکصد و نود مسجد و مرکز وابسته به گروه اسلامگرای "دین راستین" و خانه‌های اعضا و هوادران این گروه را در شصت شهر مختلف مورد بازرسی ناگهانی قرار دادند.

در این بازرسی‌ها، اسناد و مدارک مختلف ضبط و برای بررسی به مراکز پلیس انتقال یافته اما کسی بازداشت نشده است.

گروه دین راستین، که به گروه "ِاقرأ" یا "بخوان" نیز معروف است در زمینه توزیع ترجمه‌های قرآن به زبان آلمانی فعالیت گسترده داشته و به گفته وزیر کشور آلمان، بیش از یکصد تن از جوانان مسلمان را جذب و برای ملحق شدن به نیروهای دولت اسلامی - داعش - به عراق و ترکیه اعزام کرده است. این جوانان پیش از اعزام، در برنامه‌های تبلیغی گروه در آلمان مشارکت داشتند.

وزیر کشور آلمان گفته است که گروه دین راستین همراه با ترجمه‌های قرآن، مطالبی را هم در راستای نفرت پراکنی علیه سایر ادیان و همچنین عقایدی مغایر قانون اساسی آلمان تهیه و در میان جوانان توزیع می‌کرد و با این روش، موفق شده بود تعدادی را به سوی بنیادگرایی اسلامی سوق دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در جریان بازرسی مقادیری اسناد و مدارک ضبط و برای بررسی به مراکز پلیس انتقال یافت

سال‌هاست که مشاهده جوانانی با ریش و رداهای بلند که مشغول توزیع نسخه‌های قرآن هستند به منظره‌ای آشنا در بسیاری از شهرهای آلمان تبدیل شده اما اینک دولت آلمان این گروه را غیرقانونی اعلام کرده است.

تصمیم به غیرقانونی کردن این گروه حدود یک هفته پس از آن اتخاذ شد که نیروهای امنیتی پنج نفر را به ظن کمک به داعش از طریق جلب نیرو و تامین امکانات مالی و تدارکاتی برای اعزام آنان بازداشت کردند.

وزیر کشور آلمان تاکید کرده که ممنوعیت فعالیت این گروه به معنی محدود کردن آزادی مذهبی یا انجام مراسم و مناسک دینی مسلمانان در آلمان نیست اما گروه دین راستین در پوشش تبلیغات دینی، به ترویج خشونت، تروریسم و عقاید و افکار مغایر قانون اساسی سکولار آلمان مبادرت کرده بود. آقای دو میزیر گفته که هدف از ممنوعیت فعالیت این گروه، حمایت از "اسلام مسالمت آمیز" است و افزوده است: "ما در آلمان تروریسم نمی‌خواهیم، و نمی خواهیم صادرکننده تروریسم باشیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption توزیع نسخه‌های ترجمه شده قرآن از جمله فعالیت‌های گروه اسلامگرای دین راستین بوده است

موضوعات مرتبط