گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به ترکیه سفر کرده است

حق نشر عکس UN Photo
Image caption دیوید کی در واکنش به نگرانی در مورد آسیب به آزادی عقید و بیان به ترکیه سفر کرده است

دیوید کی، از گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر به ترکیه سفر کرده است.

بررسی گزارش‌های مربوط به سرکوب گسترده مخالفان و رسانه‌های منتقد دولت پس از کودتای نافرجام پانزدهم ژوییه از جمله اهداف ماموریت آقای کی گزارش شده است.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در ترکیه، آقای کی، که گزارشگر ویژه آزادی بیان شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است، به دعوت دولت ترکیه به این کشور سفر کرده و قرار است علاوه بر سیاستمداران منتقد و اعضای جامعه مدنی، با مقام‌های ارشد دولت، مجلس و قوه قضاییه ترکیه نیز دیدار و گفتگو کند.

آقای کی با تاکید بر محکوم بودن کودتای نافرجام ترکیه، شرایط آزادی بیان در این کشور را نگران کننده خوانده است.

آقای کی گفت:‌ "چه پیش از کودتای نافرجام و چه پس از آن، آزادی بیان منتقدان، دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران، حقوقدانان و دیگر اعضای جامعه مدنی در ترکیه در معرض تهدید قرار داشته است."

حق نشر عکس AP
Image caption سردبیر و شماری از کارکنان روزنامه سکولار جمهوریت از جمله بازداشت شدگان بعد از کودتا بوده‌اند

سفر آقای کی به ترکیه پس از آن انجام می‌شود که در هفته‌های اخیر، دولت ترکیه بخش مهمی از رسانه‌های کردی در این کشور را تعطیل و سردبیر و تعدادی از روزنامه‌نگاران برجسته روزنامه جمهوریت، از قدیمی‌ترین روزنامه های سکولار را بازداشت کرده است.

رهبران و بعضی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها - حزب طرفدار کردها در مجلس ترکیه - نیز بازداشت و زندانی شده‌اند.

همزمان، انتقادهای اعضای اتحادیه اروپا از سرکوب های پس از کودتای ترکیه افزایش یافته و بعضی از اعضای این اتحادیه خواهان اقدام علیه آنکارا شده‌اند.

به گفته آقای کی، سفر به ترکیه به او امکان می‌دهد تا اطلاعات لازم را درباره استقلال رسانه‌ها و همین طور امنیت روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و حقوق مدنی و دانشگاهیان گردآوری کند.

آخرین بار در سال ۱۹۹۶ عابد حسین به عنوان گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل متحد به ترکیه سفر کرد.