اوباما مصوبه احتمالی کنگره در باره منع فروش هواپیما به ایران را 'وتو می‌کند'

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید لایحه منع صادرات هواپیما به ایران را وتو می‌کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای اوباما با قاطعیت از توافق جامع اتمی قدرت‌های جهانی با ایران دفاع می‌کند

کاخ سفید می‌گوید که اگر کنگره لایحه منع مبادلات مالی مرتبط با فروش هواپیما به ایران را تصویب کند، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا این مصوبه را وتو خواهد کرد.

به گزارش رویترز، مقامهای دولتی آمریکا به نقل از رئیس جمهوری کنونی این کشور گفته‌اند که "این لایحه توافق هسته‌ای با ایران را تضعیف خواهد کرد."

این لایحه که توسط مجلس نمایندگان آمریکا (با اکثریت جمهوری‌خواه) ارائه شده در صدد توقف فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران است.

در جریان توافق جامع اتمی (برجام) میان ایران و گروه ۱+۵، ایالات متحده آمریکا با رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری به ایران بدلیل فرسودگی ناوگان هوایی این کشور موافقت کرد و این موضوع در متن توافق گنجانده شد.

به گفته کاخ سفید، لایحه اخیر در صورت تصویب، از دید شرکای آمریکا نقض توافق هسته‌ای ایران با قدرتهای بزرگ جهانی خواهد بود.

انتظار می‌رود که مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه را تا پایان هفته جاری تصویب کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خبرگزاری رویترز هفته پیش گزارش داده بود که ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای تأمین اعتبار خرید ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به توافق رسیده است

شرکتهای بوئینگ و ایرباس قرار است ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به شرکت هواپیمایی «ایران ایر» اجاره دهند و یا بفروشند تا این کشور بتواند ناوگان هوایی خود را نوسازی کند.

خبرگزاری رویترز هفته پیش گزارش داده بود که ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای تأمین اعتبار خرید ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به توافق رسیده است.

مطلب مرتبط: ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای خرید ایرباس به توافق رسید

این خبرگزاری البته نام شرکت لیزینگ را ذکر نکرد ولی گفت که یک مقام ارشد ایرانی این خبر را تایید کرده است.

در ماه‌های گذشته بارها از توافق خرید یا ورود قریب‌الوقوع هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران خبر داده شده، اما هر بار به دلایلی این اتفاق نیفتاد.

بیشتر بخوانید: تاریخچه "هما" پس از انقلاب