ارتش سوریه حملات هوایی به شرق حلب را از سرگرفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعداد کمی از غیرنظامیان ساکن حلب حاضر شدند مناطق تحت کنترل شورشیان را در مدت توقف حملات هوایی ترک کنند

ارتش سوریه حملات هوایی خود را علیه مناطق تحت کنترل شورشی‌ها در شرق حلب، بعد از سه هفته از سر گرفته است. نیروهای شورشی و غیرنظامیان چند روز بود که انتظار داشتند ارتش سوریه حملات خود را از سر بگیرد. آنها در این مدت پیامک‌هایی دریافت کرده بودند که به آنها هشدار می‌داد قبل از بمباران شهر را تخلیه کنند.

ساعاتی پیش از این حملات، یک بیمارستان در یک روستای تحت کنترل شورشیان در شرق حلب هدف بمباران قرار گرفت. این سومین مورد از حمله به تجهیزات و امکانات پزشکی در سوریه در ۲۴ ساعت گذشته است.

همزمان با این حملات روسیه نیز برای اولین بار از روی ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف در سواحل سوریه، مواضعی در این کشور را هدف حمله هوایی قرار دارد.

وزیر دفاع روسیه گفته است که هدف این حملات گروه‌های جهادی در استان‌های ادلب و حمص بوده است. در این حمله‌ که وزیر دفاع روسیه آن را "عملیات اصلی" نامیده، موشک‌های بالیستیک هم شلیک شده است.

کاهش شدید تولید مواد غذایی در سوریه

همزمان با از سرگیری حملات سوریه، سازمان ملل گزارش داده که تولید مواد غذایی در سوریه به پایین‌ترین میزان در تاریخ رسیده است.

بر اساس مطالعات جدید دو آژانس غذایی در سازمان ملل، کاهش تولید مواد غذایی علاوه بر درگیری‌های سوریه ناشی از نامساعد بودن هوای این منطقه است.

این مطالعه نشان می‌دهد که میزان تولید گندم در سوریه ۶۰درصد نسبت به پیش از آغاز جنگ، کاهش داشته است.

یکی از مقامات ارشد سازمان غذا و کشاورزی که در تولید این گزارش نقش داشته است می‌گوید نزدیک به ۸۰ درصد خانوارهای سوری مشکل کمبود غذا یا نداشتن پول برای خرید خوارک دارند.