ترامپ: می توانستم برنده آرای عمومی باشم

تظاهرات ضدترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption کلینتون بیش از یک میلیون رای بیش از ترامپ دارد

دونالد ترامپ که علیرغم پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آرای عمومی کمتری از رقیب خود هیلاری کلینتون به دست آورده می گوید اگر مبارزات انتخاباتی اش را طور دیگری ترتیب می داد می توانست برنده آرای عمومی شود.

درحالی که فقط شمارش یک ایالت از ۵۰ ایالت کامل نشده خانم کلینتون حدود یک میلیون رای بیشتر دارد اما سیستم انتخاباتی آمریکا موسوم به "کالج الکترال" براساس آرای عمومی تنظیم نشده است.

در این سیستم هر ایالت برای برنده اکثریت آرا امتیازی در نظر می گیرد و هر نامزدی که به ۲۷۰ امتیاز در سراسر کشور برسد رئیس جمهور می شود.

در گذشته هم در موارد متعددی نامزد برنده آرای عمومی انتخابات را باخته است.

آقای ترامپ روز یکشنبه گفت که این سیستم غیرعادلانه است و او رای گیری مستقیم سراسری را ترجیح می دهد.

اما او روز سه شنبه پافشاری کرد که اگر بر ایالات بزرگی که خانم کلینتون در آنها برنده شد تمرکز می کرد آرای عمومی را هم می برد.

او در توییتر نوشت "من می توانستم در نیویورک، فلوریدا و کالیفرنیا مبارزه کنم و پیروزی بزرگتر و راحت تری به دست آورم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مشاوران ترامپ برای دیدار با او در برج ترامپ نشست دارند

او در فلوریدا به شدت کمپین کرد اما کالیفرنیا و نیویورک که هر دو ایالت های عمدتا لیبرال به حساب می آیند را باخت. کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا و نیویورک به ترتیب پرجمعیت ترین ایالت های آمریکا هستند.

آقای ترامپ در مصاحبه روز یکشنبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی اس آمریکا گفت که هرچند برای سیستم کالج الکترال "احترام" قائل است اما "ترجیح می دادم آرای مستقیم (سراسری) پذیرفته می شد."

او در سال ۲۰۱۲ در شب انتخابات ریاست جمهوری به غلط توییت کرده بود که میت رامنی علیرغم کسب اکثریت آرای عمومی انتخابات را به باراک اوباما باخته است: "او (اوباما) آرای عمومی را به فاصله زیاد باخت و انتخابات را برد. باید در این مملکت انقلاب کنیم."

برنی سندرز کاندیدایی که در انتخابات مقدماتی حزب دمکرات با خانم کلینتون رقابت می کرد - و میلیون ها نفر به او رای دادند - هم این سیستم را زیر سوال برده است.

او در پاسخ به این سوال روزنامه یواس ای تودی که آیا تغییر این سیستم لازم است گفت: "فکر می کنم باید به آن فکر کرد... شاید لازم باشد در آن تجدید نظر کنیم."

آقای ترامپ هم اکنون برای چیدن کابینه اش تلاش می کند. او روز سه شنبه در برج ترامپ نیویورک در منهتن با مایک پنس معاون و سایر دستیاران ارشدش دیدار می کند.

بنابه گزارش ها نامزدهای اصلی تصدی وزارت خارجه رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک و جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل هستند.