وزیر سابق اقتصاد فرانسه نامزد ریاست جمهوری می‌شود

حق نشر عکس AFP

بنا به گزارش‌ها امانوئل ماکرون، وزیر سابق اقتصاد فرانسه، حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کند. آقای ماکرون می‌گوید نه چپ است و نه راست، او از هشت ماه پیش جنبشی را به نام "به پیش" به راه انداخته است.

رویترز به نقل از منابع نزدیک به آقای ماکرون می‌گوید که او امروز، چهارشنبه، نامزدی خود را رسما اعلام خواهد کرد.

اقدامات و مواضع این سیاستمدار ٣٨ ساله فرانسوی در ماه‌های اخیر به نشانه قصد او برای نامزدی در ریاست جمهوری تعبیر شده است. تصور می‌شود که نامزدی امانوئل ماکرون کار را برای آلن ژوپه، نخست‌وزیر پیشین و یکی از نامزدهای احتمالی حزب راستگرای جمهوری‌خواهان دشوار کند. آقای ژوپه باید با نیکولاس سارکوزی برای کسب نامزدی این حزب رقابت کند.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در آوریل ٢٠١٧ (پنج ماه دیگر) برگزار می‌شود. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور کنونی پیشنهاد داده است که مقررات وضعیت اضطراری تا زمان رای گیری تمدید شوند.

قرار بود که مقررات وضعیت اضطراری، که از نوامبر سال گذشته و به دنبال حملات مرگبار پاریس وضع شدند، در ماه ژانویه لغو شوند.

فرانسوا اولاند، از حزب سوسیالیست، هنوز رسما اعلام نکرده است که آیا در انتخابات پیش رو نامزد خواهد شد یا نه. بنا به نظرسنجی‌ها آقای اولاند در میان رئیس‌جمهورهای فرانسه پس از جنگ جهانی دوم پایین‌ترین سطح محبوبیت عمومی را دارد.

جناح چپ فرانسه اختلافات داخلی بسیاری دارد و گفته می‌شود امانوئل ماکرون می‌خواهد از همین اختلافات برای جذب آرا استفاده کند.

در جناح راست مارین لوپن، رهبر راستگرای افراطی جبهه ملی فرانسه، امیدوار است که پیروزی دونالد ترامپ در آمریکا به او کمک کرده و فضای سیاسی را برای ایده‌های او مساعد کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط