تجلیل از 'روز پرزیدنت' و لغو تعطیلی اول مه در تاجیکستان

حق نشر عکس Esfandiar

امروز، ۱۶ نوامبر، در تاجیکستان "روز پرزیدنت" اعلام شده و برخی از نهادهای دولتی و مدارس و دانشگاه‌های این کشور از آن به شیوه‌های مختلف تجلیل کرده‌اند.

از جمله در برخی از خیابان‌ها و جاده‌های شهرها و نواحی تاجیکستان پوسترهای بزرگی با شعارها و عکس‌های امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور، نصب شده است.

به نوشته خبرگزاری رسمی "خاور"، این هشتادمین روز از روزهای جشن رسمی در تاجیکستان است و در ماه آوریل سال جاری از سوی مجلس نمایندگان به فهرست "روزهای عید" افزوده شده است، هرچند این خبر تازه منتشر شد.

سعیدعلی صدیق، رئیس این خبرگزاری، مقاله‌ای طولانی در این باره منتشر کرده و نوشته که تاجیکستان اولین کشوری نیست که از رئیس جمهوری خود تجلیل می‌کند و "روز رئیس جمهوری" در کشورهایی مانند آمریکا، ایسلند و قزاقستان و "روز رهبر دولت" در بریتانیا و "روز شاه" در تایلند نیز جشن گرفته می‌شود.

به این ترتیب، شعرا و نویسندگان تاجیک هم در ستودن "سیاستهای خردمندانه" رئیس جمهوری داد سخن داده‌اند.

کیش شخصیت

وجه انتخاب این روز به عنوان "روز پرزیدنت" مصادف بودن آن با ۱۶ نوامبر ۱۹۹۲ است، زمانی که امامعلی رحمان در یک اجلاس پارلمانی در شهر خجند، در شمال تاجیکستان، پا به عرصه قدرت گذاشت.

این اجلاس در اوج درگیری‌های جنگ داخلی تاجیکستان و به دو جبهه تقسیم شدن مردم برگزار شد و آقای رحمان را که پیشتر سیاستمداری ناشناخته و رئیس یک مجتمع کشاورزی در ولایت کولاب، در جنوب کشور بود، به عنوان رئیس پارلمان انتخاب کرد و دو سال بعد او رئیس جمهور شد.

هم اکنون ۲۴ سال است که او زمام قدرت را در این کشور فقیر آسیای میانه با بیش از یک میلیون کارگر مهاجر در روسیه در دست دارد و بارها با اصلاح قانون اساسی قدرت خود را حفظ و تقویت کرده است.

گروه‌های حقوق بشر آقای رحمان را به تمرکز قدرت، سرکوب مخالفان و ایجاد "کیش شخصیت" متهم می‌کنند.

در ماه مه سال جاری پارلمان تاجیکستان با تصویب قانونی او را "اساس گذار صلح و وحدت و پیشوی ملت" اعلام کرد و چندی پیش عنوان "بنیانگذار تاجیکستان مستقل" هم به فهرست عناوین او اضافه شد.

در ماه سپتامبر سال گذشته پس از ۱۸ سال امضای توافق نامه صلح میان دولت تاجیکستان و مخالفان عمدتا اسلامگرای آن، حزب نهضت اسلامی، از طرفهای عمده صلح، از صحنه سیاسی خارج شد.

فعالیت این حزب در پی ناآرامی‌های شهریورماه پارسال ممنوع و ده‌ها تن از رهبران و طرفداران این حزب که تنها حزب مذهبی در آسیای میانه بود، بازداشت و زندانی شدند.

لغو تعطیلی اول مه

در همین حال، روز چهارشنبه ۲۶ آبان (۱۶ اکتبر) پارلمان تاجیکستان با تصویب مقرراتی تازه تعطیلی روز اول مه را که مصادف با روز جهانی کارگر یا "روز بین المللی زحمت کشان" است، لغو کرد.

بر اساس اصلاحیه قانون در باره "روزهای عید" که مجلس نمایندگان تاجیکستان امروز تصویب کرد، "روز بین المللی زحمت کشان" به عنوان جشنی رسمی در این کشور باقی مانده اما این روز دیگر تعطیل نخواهد بود.

این قانون با پیشنهاد دولت تاجیکستان اصلاح شده است. قبلا روز اول مه در این کشور تعطیل بود و در این روز همانند زمان شوروی مردم به استراحت مشغول می‌شدند.

در زمان شوروی در این روز مردم در خیابان‌های مرکزی شهرها و نواحی و حتی روستاها رژه می‌رفتند.

طی سالهای اخیر اگرچه این روز در تاجیکستان تعطیل بود، ولی جز اعضا و فعالان و طرفداران حزب کمونیست این کشور کسی از آن تجلیل نمی‌کرد.

سالی قبل فدراسیون اتحادیه‌های صنفی تاجیکستان، یک نهاد شبه دولتی که نیز از اتحاد شوروی باقی مانده و اکنون چندان نفوذی در جامعه ندارد، اعلام کرده بود که راهپیمایی‌های روز اول مه را احیا می‌کند و در این روز یک میلیون نفر به خیابان‌ها خواهند ریخت، اما این کار انجام نشد.