رئیس جمهور ایران: هیچ کس نمی تواند برجام را به هم بزند

حق نشر عکس President.ir
Image caption حسن روحانی گفت: "امروز در سایه برجام به جایی رسیده ایم که آژانس صراحتا اعلام کرد که کل پرونده گذشته ایران بسته شد"

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت: "دستاوردهایی که در برجام حاصل کردیم غیرقابل بازگشت بوده و هیچ کس نمی تواند آن را به هم بزند."

آقای روحانی عصر امروز چهارشنبه ۲۶ آبان در جمع عده ای از مسئولان و فعالان اقتصادی و اجتماعی شهرستان البرز تاکید کرد: "ادعای آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال ۸۲ تا ۹۴ این بود که مخفیانه مشغول ساخت بمب اتم هستیم و تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل بر مبنای این بود که ایران ان.پی.تی را نقض کرده است و امروز در سایه برجام به جایی رسیده ایم که آژانس صراحتا اعلام کرد که کل پرونده گذشته ایران بسته شد."

رئیس جمهور ایران، شامگاه چهارشنبه در سخنان جداگانه ای در جلسه شورای اداری استان البرز گفت: "از روز اول شرط کردم که خط قرمز من برای مذاکرات لغو قطعنامه ها و تحریم های سازمان ملل است و این در حالی بود که بسیاری از مسئولان و کارشناسان لغو قطعنامه ها را باور نداشتند."

آقای روحانی در حالی این اظهارات را بیان کرده که به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تردیدهایی در مورد سرانجام توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، موسوم به برجام، ایجاد شده است.

به دنبال انتخاب آقای ترامپ، حسن روحانی گفته بود که نتیجه انتخابات آمریکا تاثیری بر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.

آقای روحانی افزوده بود: "هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست".

آقای ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی به تندی از توافق هسته‌ای و همین طور نقش ایران در منطقه انتقاد می‌کرد. او حتی تهدید کرد که در صورت انتخاب، توافق هسته‌ای را بر می چیند و دوباره برای توافقی بهتر که "به نفع آمریکا باشد" مذاکره می کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز در اولین واکنش به انتخاب دونالد ترامپ گفت: "بر خلاف عده‌ای که در دنیا برای نتیجه انتخابات آمریکا عزا گرفته‌اند یا عده دیگری که شادی می‌کنند، ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم".