هرمی درون هرم بزرگ مایایی مکزیک کشف شد

حق نشر عکس AP
Image caption تصویرسازی سه‌بعدی باستان‌شناسان برای نشان دادن جزئیات هرم تازه کشف شده

یک سازه جدید در زیر یک هرم باستانی مایایی در شرق مکزیک کشف شده است و باستان‌شناسان دریافته‌اند که این مجموعه مانند عروسک‌های روسی معروف به ماتروشکا، ساختار تو در تو دارد.

سومین هرم کوچک زیر هرم معروف کوکولکان در مجموعه باستانی مایایی چیچن ایتزا در استان یوکاتان مکزیک پیدا شده است.

پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری پرتونگاری توانسته‌اند یک هرم ۱۰ متری زیر یک هرم ۲۰ متری کشف کنند که خودش در زیر یک هرم ۳۰ متری پنهان شده است. به گفته باستان‌شناسان اکتشاف کوچکترین هرم با استفاده از تکنیک غیرتخریبی و تاباندن نور به داخل هرم برای دیدن بخش‌های داخلی آن انجام شده است، بدون اینکه آسیبی به سازه وارد شود.

یکی از پژوهشگرانی که این اکتشاف را در کنفرانس خبری اعلام کرد گفته است: "این اهرام مانند عروسک‌های تو در توی روسی هستند. زیر هرم بزرگ یک هرم دیگر و زیر آن هرم دیگری پیدا می‌شود."

این اکتشاف تازه نشان می‌دهد که اهرام مایایی در سه مرحله ساخته می‌شدند.

اوج قدرت تمدن مایا در آمریکای مرکزی قرن ششم پس از میلاد بوده است. یافته‌های جدید باستان‌شناسان نشان می‌دهد کوچکترین هرم که اخیرا کشف شده بین سال‌های ۵۵۰ و ۸۰۰ پس از میلاد ساخته شده است. تخمین زده می‌شود هرم میانی که در دهه ۱۹۳۰ کشف شده است بین سالهای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ پس از میلاد ساخته شده باشد، در حالی که هرم بزرگتر تقریبا در سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۳۰۰ تکمیل شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption هرم کوکولکان یکی از مهمترین آثار مجموعه باستانی چیچن ایتزا در مکزیک است

متخصصان می‌گویند اهرام به دلایل مختلفی داخل یکدیگر ساخته می‌شدند، از جمله اینکه هرم موجود فرسوده می‌شد و یا رهبر جدیدی به قدرت می‌رسید.

این کشف جدید می‌تواند اطلاعات تازه‌ای درباره تمدن اولیه مایا فراهم کند، اطلاعات مربوط به زمانی که فرهنگ آنها با دیگر اقوام مرکزی مکزیک در هم آمیخته شدند.

باستان‌شناسان سال گذشته کشف کردند که هرم کوکولکان روی یک چاه عمیق یا یک رود زیرزمینی ساخته شده که مایاها آن‌ها را مقدس می‌دانستند. چیچن ایتزا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و هر سال بیش از یک میلیون نفر برای بازدید از این مجموعه باستانی به مکزیک سفر می‌کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption هرم تازه کشف شده ۱۰ متری در زیر دو هرم دیگر پنهان شده که با هم یک هرم بزرگ ۳۰ متری را می‌سازند

موضوعات مرتبط