پلیس ترکیه برای متفرق کردن معترضان کرد از گاز اشک‌آور استفاده کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس آرشیوی است- هواداران حزب دموکراتیک خلق ها

پلیس در وان ترکیه برای پراکنده کردن معترضانی که در برابر ساختمان شهرداری در اعتراض به بازداشت شهردار این شهر کردنشین تجمع کرده بودند از خودروی آب پاش و گاز اشک آور استفاده کرده است.

ماموران امنیتی امروز پنجشنبه ۱۷ نوامبر، بکر کایا، شهردار وان را به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان، پ ک ک، بازداشت کردند.

آقای کایا عضو حزب مناطق دموکراتیک (DBP) است که به حزب دموکراتیک خلق ها، حزب طرفدار کردها در پارلمان ترکیه نزدیک است.

او در ماه ژانویه به جرم "همدستی با یک سازمان تروریستی" به پانزده سال حبس محکوم شد ولی منتظر رای دادگاه تجدید نظر بود.

همزمان، کامران یوکسک، یکی از دو رهبر مشترک حزب مناطق دموکراتیک نیز در شرناق بازداشت شده است.

حق نشر عکس HURRİYET
Image caption کامران یوکسک، یکی از دو رهبر مشترک حزب مناطق دموکراتیک که در شرناق بازداشت شده است.

این حزب با اعتراض به این بازداشت ها اعلام کرده است که دولت ترکیه تاکنون با بازداشت ۳۴ شهردار وابسته به این حزب،‌ کنترل این شهرداری ها را در اختیار گرفته است.

حزب مناطق دموکراتیک در بیانیه ای دولت ترکیه را متهم کرد که از کودتای نافرجام تابستان گذشته به عنوان "بهانه ای برای اعلام جنگ علیه همه مخالفان، به خصوص کردها استفاده کرده است."

دولت ترکیه شهرداران بعضی از شهرهای کردنشین را بازداشت و آنها را به استفاده از بودجه و امکانات شهرداری ها برای کمک به پ ک ک متهم کرده است.

آنکارا که درگیر نبرد با پ ک ک است، با برکناری و بازداشت این شهرداران منتخب، نمایندگانی را برای اداره شهرداری ها تعیین کرده است.

دولت ترکیه اعلام کرده که برای شهرهای وان، سیرت و ماردین شهرداران جدیدی را تعیین کرده است.

ماه گذشته نیز دولت ترکیه با بازداشت گولتن کیشاناک و فرات آنلی، شهرداران مشترک دیاربکر، بزرگ ترین شهر کردنشین ترکیه، نماینده ای را برای اداره این شهرداری تعیین کرد که با اعتراض‌هایی همراه شد.

صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق ها و ده نماینده این حزب نیز از دو هفته پیش در بازداشت به سر می برند.

مطالب مرتبط