از خاخام بلندمرتبه برای اظهارات ضد همجنسگرایان شکایت شد

حق نشر عکس AP
Image caption شلومو عامار آشکارا همجنسگرایان را مستوجب مرگ دانسته است

چند شهروند اسرائیلی به خاطر اظهارات شلومو عامار، خاخام اعظم در شهر بیت المقدس، در مورد همجنسگرایان علیه او اعلام جرم کرده‌اند.

نخستین شکایت صبح روز جمعه، ۲۸ آبان (۱۸ نوامبر)، تسلیم پلیس بیت المقدس شد و در آن خواسته شده است که خاخام عمار به خاطر اینکه همجنسگرایان را "قوم حرام کار" توصیف کرده تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. او گفته بود براساس قوانین شریعت یهود، همجنسگرایان مستوجب اعدام هستند.

انتظار می‌رود افراد و گروه‌های دیگری هم تا پایان روز جمعه شکایت‌های مشابهی را در این مورد تسلیم پلیس کنند.

سخنان خاخام عامار همچنین واکنش منفی سیاسی را نیز در پی داشته و شماری از نمایندگان پارلمان و شورای شهر بیت المقدس که در ارتقاء او به مقام فعلی‌اش موثر بوده‌اند ناخرسندی خود را ابراز کرده‌اند.

نظرات جنجال برانگیز خاخام عامار در جریان مصاحبه‌ای با یک نشریه ابراز شد. در این مصاحبه او گفته است که به یهودیان اصلاح‌طلب از "زاویه آموزه‌های توراتی نگاه می‌کند" و افزود که بر اساس این آموزه‌ها، "باید از خیمه افراد شیطان‌صفت دوری گزید."

او در پاسخ به سوالی در مورد همجنسگرایان گفت که "اینها پیرو آئین حرام‌کاران هستند و در این تردیدی نیست، کار آنان فعل حرام است و تورات برای چنین فعلی مجازات مرگ تعیین کرده است، زیرا کار آنان در رده اول بدترین گناهان قرار دارد."

او این نظر را نیز رد کرد که افرادی دارای گرایش به همجنس هستند و این نظر را "بی معنی" خواند. خاخام اعظم در شهر بیت المقدس گفت که "البته شهواتی وجود دارد و فرد اگر بخواهد می‌تواند مانند تمامی تمایلات دیگر، بر آنها فائق آید."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حمله یهودیان سنتگرا به رژه همجنسگرایان بدون سابقه نیست

متن این مصاحبه روز پنجشنبه منتشر شد و صبح جمع، یکی از شهروندان بامراجعه به مرکز پلیس تل آویو، خاخام عامار را به "تحریک به قتل" متهم و علیه او اعلام جرم کرد. او از سایر شهروندان دعوت کرده است تا با استفاده از حق قانونی خود، علیه چنین اظهاراتی اقدام کنند و افزوده است که همانطور که کسی نباید به خاطر عمل به دستورات دینی مجازات شود، کسی حق ندارد دیگران را به دلیل انتخاب شیوه زندگی متفاوت، محکوم به مرگ بداند.

علاوه بر این، تعدادی از سیاستمداران اسرائیلی از احزاب مختلف هم سخنان خاخام عامار را مورد انتقاد شدید قرار داده و از وزیر امور دینی و نخست وزیر خواسته‌اند تا او را از سمت خاخام ارشد در شهر بیت المقدس برکنار کنند.

یکی از اعضای شورای شهر نیز با ارسال نامه‌ای به خاخام عامار از او خواسته است تا سخنان خود را پس بگیرد.

مخالفت با آزادی همجنسگرایی در اسرائیل منحصر به اظهار نظرهای خصمانه نبوده است. رژه همجنسگرایان سال جاری در بیت المقدس در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار شد زیرا گزارش شده بود که فردی که سال قبل با حمله به شرکت کنندگان در این رژه، یک دختر شانزده ساله را به ضرب چاقو به قتل رسانده و زندانی بود، می‌کوشید از داخل زندان حملاتی را علیه رژه سال جاری سازمان‌دهی کند.

معمولا در جریان برگزاری رژه همجنسگرایان، گروه‌های یهودی سنتگرا می‌کوشند در رژه اخلال ایجاد کنند و گاه به خشونت نیز متوسل شده‌اند.

یهودیان سنتگرا همجنسگرایی را معصیت و مستوجب مجازات می‌دانند اما یهودیان اصلاح طلب، که به انطباق احکام شریعت با شرایط زمان اعتقاد دارند، این رویکرد را رد می‌کنند و بر حق افراد در انتخاب شیوه زندگی فردی آنان تاکید می‌گذارند.