دیوان عالی بریتانیا دولت‌‎های اسکاتلند و ولز را برای حضور در دعوای حقوقی خروج از اتحادیه اروپا محق دانست

حق نشر عکس Getty
Image caption دیوان عالی بریتانیا

دیوان عالی بریتانیا حکم داده است که دولت‌های محلی اسکاتلند و ولز حق دارند در دعوای حقوقی چگونگی آغاز خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حضور پیدا کنند. دیوان عالی در حال بررسی اعتراض دولت به حکمی درباره چگونگی آغاز این روند است و با حکم امروز دولت‌های اسکاتلند و ولز هم در این دادگاه حضور خواهند داشت.

بنا به معاهدات اروپایی هر دولت برای ترک اتحادیه اروپا پس از اعلام رسمی قصد جدایی دو سال برای مذاکره و خروج رسمی وقت دارد. بنا به حکم دادگاهی عالی در لندن دولت بریتانیا حق ندارد بدون مصوبه پارلمان روند رسمی خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کند. دولت ترزا می به این حکم اعتراض کرده و دیوان عالی باید در این باره تصمیم‌گیری کند.

ترزا می پیش از این گفته است که می‌خواهد مذاکرات برای ترک اتحادیه اروپا را پیش از پایان ماه مارس سال آینده میلادی (چهار ماه دیگر) آغاز کند. ممکن است احکام دیوان عالی درباره ضرورت مصوبه پارلمان برای خروج از اتحادیه و حضور دولت‌های محلی اسکاتلند و ولز در دعوای حقوقی در این زمینه، به ابهام‌های خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دامن بزند.

بنا به رای اکثریت مردم بریتانیا در همه پرسی چند ماه پیش، دولت این کشور قصد دارد از اتحادیه اروپا خارج شود. با خروج از اتحادیه اروپا دولت بریتانیا باید برای ابعاد مختلف رابطه خود با اروپا، و دیگر کشورها، مذاکراتی انجام دهد. منتقدان دولت محافظه‌کار ترزا می را متهم می‌کنند که برای برخی از مهمترین ابعاد مذاکرات مثل دسترسی به بازار اروپایی، برنامه مشخصی ندارد. دولت می‌گوید نمی‌خواهد دست خود را قبل از مذاکرات رو کند.

اکثریت چشمگیر مردم اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده‌اند و حزب حاکم در اسکاتلند مخالف خروج از اتحادیه اروپا است. نیکولا استروجن، وزیر اول اسکاتلند، گفته با خروج از اتحادیه اروپا دولتش همه‌پرسی دوم استقلال از بریتانیا را بررسی می‌کند.

به دلیل تفاوت نظام حقوقی اسکاتلند با انگلستان و ولز، دیوان عالی بریتانیا از دفتر مشورتی دولت اسکاتلند می‌خواهد که با حضور در دیوان عالی مسایل را از نقطه نظر قوانین اسکاتلند مطرح کنند.

دیوان عالی همچنین به اتحادیه کارگران بریتانیای کبیر اجازه یافته که در این زمینه طرح دعوا کند.