حل و فصل شکایت از دانشگاه ترامپ با پرداخت ۲۵ میلیون دلار غرامت

دونالد ترامپ در مراسم شروع به کار این دانشگاه در سال ۲۰۰۵ حق نشر عکس AP
Image caption دونالد ترامپ در مراسم شروع به کار این دانشگاه در سال ۲۰۰۵

دادستان عمومی نیویورک می گوید که دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا سه دعوی حقوقی علیه "دانشگاه ترامپ" را با پرداخت ۲۵ میلیون دلار حل و فصل کرده است.

دانشجویان سابق این دانشگاه که ۳۵ هزار دلار برای فراگیری "اسرار" خرید و فروش املاک توسط مربیانی که او شخصا "دستچین" کرده بود پرداخته بودند از آقای ترامپ شکایت کرده بودند.

آقای ترامپ مکررا گفته بود که شکایات جمعی را در خارج از دادگاه حل و فصل نخواهد کرد.

اریک اشنایدرمن دادستان ایالت نیویورک گفت که این تصمیم "یک عقبگرد شگفت انگیز" از سوی آقای ترامپ بود و "یک پیروزی عمده" برای قربانیان است.

آقای ترامپ در کالیفرنیا و نیویورک با سه شکایت دانشجویانی که او را به کلاهبرداری متهم می کردند روبرو بود.

محاکمه مربوط به یکی از این شکایات قرار بود روز ۲۸ نوامبر در شهر سن دیگو کالیفرنیا دیگو شروع شود هرچند وکیل آقای ترامپ سعی کرده بود پرونده را عقب بیاندازد.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی از قاضی این پرونده انتقاد کرده بود؛ اظهاراتی که باعث جنجال شد.

او گفته بود که قاضی گونزالو کوریل مکزیکی الاصل است و بنابراین نمی تواند در مورد او بی طرف باشد. علت این فرض آقای ترامپ این بود که بسیاری از مکزیکی هایی که به طور غیرقانونی وارد آمریکا می شوند را "متجاوز" و "آدم کش" توصیف کرده بود.

اریک اشنایدرمن در بیانیه ای که جمعه منتشر کرد نوشت: "حل و فصل ۲۵ میلیون دلاری امروز عقبگردی برای دونالد ترامپ و یک پیروزی عمده برای بیش از ۶ هزار نفری است که قربانی دانشگاه کلاهبردار او بودند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption دی وی دی های سمینار دانشگاه ترامپ در گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه در کلیولند

او افزود: "قربانیان دانشگاه ترامپ برای سال ها منتشر نتایج امروز بوده اند و من خوشحالم که صبوری و پشتکار آنها با این غرامت ۲۵ دلاری پاداش داده می شود."

او در ماه ژوئیه دانشگاه ترامپ را "از سر تا ته کلاهبردارانه" خواند و افزود که این سازمان "با قول های کذب افرادی که دچار حس درماندگی بودند را شکار می کرد."

قاضی گونزالو کوریل که بر دو پرونده در کالیفرنیا نظارت داشت دو طرف را ترغیب به حل و فصل این دعاوی کرده بود.

یک فرد مطلع در مورد این پرونده پیشتر به بی بی سی گفت که آقای ترامپ در حل دعوی اذعان به تخلف نمی کند.

دانشگاه ترامپ به دانشجویان قول می داد از افرادی که آقای ترامپ "دستچین" کرده آموزش خواهند دید. اما این افراد را آقای ترامپ انتخاب نکرده بود.

آقای اشنایدر همچنین گفت که آقای ترامپ شخصا ۵ میلیون دلار از این "نقشه" درآمد داشت.