نشست اپک زیر سایه مخالفت ترامپ با پیمان تجاری کشورهای حاشیه اقیانوس آرام

نشست اپک حق نشر عکس Getty Images
Image caption نشست اپک تحت تدابیر شدید امنیتی در پرو

خبرگزاری دولتی چین، شینهوا، به دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره مخالفت او با توافق های تجاری در آسیا هشدار داده است.

همزمان نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا واقیانوس آرام (اپک)، تحت تاثیر مخالفت آقای ترامپ با پیمان تجاری کشورهای حاشیه اقیانوس آرام قرار گرفته است. چین هم عضو این سازمان است.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داد که ‌توافق‌های تجاری آمریکا را مورد بررسی و بازنگری قرار داده و بر واردات کالا از کشورهایی مثل چین تعرفه گمرکی وضع می‌کند.

رهبران شرکت کننده در نشست اپک از تجارت آزاد دفاع کرده و مخالفت خود را با گرایش روز افزون به محدودیت‌های تجاری توسط بعضی از کشورها ابراز کردند.

این آخرین نشست اپک است که باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا در آن شرکت کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption این آخرین نشستی است که باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا در آن شرکت کرده است

قبل از برگزاری این نشست، پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس جمهور پرو، با اشاره به این که گرایش به محدودیت های تجاری در آمریکا و بریتانیا قوت گرفته، خواستار آن شد که با این قبیل گرایش‌ها مقابله شود.

نخست وزیران استرالیا و سنگاپور هم در خواست مشابهی در این مورد داشته‌اند.

خبرنگار بی بی سی در لیما، پایتخت پرو گفته است چنانچه دونالد ترامپ از پیمان تجاری کشورهای حاشیه اقیانوس آرام خارج شود، رهبران در این منطقه احتمالا بر پیمان تجاری دیگری که مورد حمایت سایر کشورها از جمله چین خواهد بود، تمرکز می‌کنند.

استرالیا، آمریکا، کانادا، اندونزی، ژاپن، مالزی، فیلیپین از قدیمی‌ترین اعضای اپک هستند که سال ۱۹۸۹ این گروه را تشکیل دادند. چین و هنگ کنگ و چین تایپه سه سال بعد به این سازمان پیوستند. روسیه، پرو و ویتنام هم از جدیدترین اعضای این گروه هستند.

موضوعات مرتبط