میت رامنی و دونالد ترامپ دیدار کردند

میت رامنی و دونالد ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption میت رامنی از منتقدان جدی دونالد ترامپ بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، با میت رامنی، یکی از منتقدان صریح اللهجه خود دیدار کرد. آقای رامنی بعد از این دیدار ۸۰ دقیقه‌ای آن را "بسیار مهم" خواند اما در مورد حضور خود در کابینه دونالد ترامپ اظهار نظر نکرد.

دونالد ترامپ هم که قرار است در تعطیلات آخر هفته باز هم در باشگاه گلف خودش در نیوجرسی میزبان سیاست‌مداران دیگری باشد، از گفتن نتیجه دیدار خود با آقای رامنی طفره رفت اما رسانه‌های آمریکا از احتمال پیشنهاد پست وزارت خارجه به میت رامنی سخن می گویند.

آقای رامنی امروز (۱۹ نوامبر - ۲۹ آبان) هنگام ترک زمین گلف ترامپ در شهر بدمینیستر نیوجرسی به خبرنگاران گفت: "ما گفتگوی بسیار ارزشمندی در مورد مسایل مختلف بین‌المللی داشتیم" و آنهایی که مرتبط و مورد توجه آمریکاست.

آقای رامنی، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بود که از باراک اوباما، رئیس جمهوری و نامزد حزب دموکرات، شکست خورد.

میت رامنی در جریان مبارزات انتخاباتی‌ اخیر، دونالد ترامپ را "حقه باز و جعلی" خوانده و آقای ترامپ هم مبارزات انتخاباتی بین میت رامنی و باراک اوباما را "بدترین مبارزه انتخاباتی" توصیف کرده بود.

آقای ترامپ در توییتی گفته است: "تمام تعطیلات آخر هفته در حال انتخاب مردان و زنان بزرگی هستم که بتوانند بار دیگر برای ساختن آمریکایی بزرگ کمک کنند."

شون اسپایسر، یکی از سخنگویان آقای ترامپ به خبرنگاران گفته است: "رئیس جمهور منتخب بهترین وباهوش ترین افراد را برای پیشرفت این کشورمی‌خواهد. چه این افراد از او حمایت کرده باشند و چه حمایت نکرده باشند."

آقای اسپایسر افزوده است: "ملاقا ت با آقای رامنی فرصتی است که ایده‌ها و افکار شنیده شود."

آقای رامنی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ بوده است. او گفته بود که آقای ترامپ "نه خلق و خوی و نه قدرت تشخیص لازم برای ریاست جمهوری را ندارد."

قبل از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه، میت رامنی گفته بود "در صورت نامزدی دونالد ترامپ چشم‌اندازی برای آینده‌ای امن و پررونق نمی توان تصور کرد" و افزوده بود: "وعده ها و قول‌های او (دونالد ترامپ) به همان اندازه بی ارزش است که مدرکی که ازدانشگاه ترامپ گرفته می‌شود."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ مبارزات انتخاباتی بین میت رامنی و باراک اوباما را "بدترین مبارزه انتخاباتی" توصیف کرده بود.

علیرغم چنین پیشینه‌ای، براساس گمانه زنی‌های رسانه‌های آمریکا، میت رامنی می‌تواند کاندیدایی برای پست وزارت خارجه باشد، هر چند که رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک هم یکی از مدعیان دیگر کسب این سمت است.

آقای رامنی در گذشته بیشتر در صف منتقدان روسیه بوده و از این جهت نظرات او با رویکرد دونالد ترامپ، که در جریان مبارزات انتخاباتی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ستایش کرده بود، همخوانی ندارد.

میت رامنی همچنین از مخالفان سرسخت برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و توافق دولت باراک اوباما با ایران بوده است.

جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، سناتور باب کروکر، از ایالت تنسی و نیکی هیلی فرماندار کارولینای جنوبی هم از جمله نامزدهای احتمالی دیگر پست وزارت خارجه بشمار می‌روند.

از جمله ملاقات های دیگر دونالد ترامپ که قرار است امروز انجام شود، دیدار با ژنرال بازنشسته نیروی دریایی جیمز ماتیس است که احتمال دارد پست وزارت دفاع به او پیشنهاد شود.

ژنرال ماتیس از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ بر عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه نظارت داشته، اما با سیاست های باراک اوباما در مورد حضور نظامی بیشتر در خلیج فارس مخالف بود.

نیویورک تایمز در گزارشی از تام کاتن، سناتور ایالت آرکانزانس به عنوان یکی دیگر از نامزدهای پست وزارت دفاع نام برده. آقای کاتن روز گذشته با دونالد ترامپ دیدار کرد.

موضوعات مرتبط