مقامات قضایی کره‌ جنوبی: رئیس جمهور در پرونده فساد دخیل بوده است

پارک گون هه، رئیس جمهور کره جنوبی حق نشر عکس EPA

مقامات قضایی در کره جنوبی می‌گویند که به نظر آنها پارک گون هه، رئیس جمهور کره جنوبی، خود نیز در پرونده فساد مربوط به چوی سون سیل، یکی از دوستان بسیار نزدیکش، در سوء‌استفاده از فرصت و امکانات دولتی دخیل بوده است.

لی یانگ ریول، داستان کل، گفته است که خانم پارک به عنوان "همدست" در این پرونده دست داشته است اما وی دارای مصونیت است.

به گفته مقامات قضایی به دلیل مصونیت رئیس جمهور، آنها نمی‌توانند اتهام رسمی علیه وی مطرح کنند. اما چوی سون سیل به طور رسمی متهم شده است.

خانم چوی دوست چندین ساله رئیس جمهور کره جنوبی، متهم شده که به پشتوانه دوستی با رئیس‌جمهوری میلیون‌ها دلار از شرکت‌ها کمک مالی دریافت کرده است.

خانم چوی دختر رهبر یک فرقه مذهبی است که تا زمان مرگش "راهنمای روحانی" خانم پارک بود. در سال ۲۰۰۷، یک دیپلمات آمریکایی پدر خانم چوی را "راسپوتین کره‌ای" توصیف کرد و گفت که او از نفوذ روحانی خود بر پارک گون هه برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود سوء استفاده می‌کند. رسانه‌های کره‌ای گفته بودند که خانم چوی موقعیت پدرش را به ارث برده اما رئیس جمهوری این اتهام را رد کرده است.

به گفته خبر نگار بی بی سی در سئول، پایتخت، با این اظهار نظر مقامات قضایی، اکنون فشارها بر خانم پارک افزایش خواهد یافت.

به دنبال مطرح شدن این پرونده، خانم پارک برای استعفا تحت فشار است.

مخالفان رئیس جمهوری او را متهم کرده‌اند که به جای در نظر گرفتن شایستگی افراد در انتصاب به سمت مشاوران خود، به توصیه‌های چوی سون سیل عمل کرده و به این ترتیب، اصل شایسته‌سالاری و سپردن امور کشور به دست افراد مناسب را نادیده گرفته است. به گفته آنان، چوی سون سیل با سوء استفاده از دوستی خود با رئیس جمهوری عملا در صدد دخالت در امور دولتی برآمده بود.

چشمان اشکبار

افشای مداخلات خانم چوی موقعیت سیاسی رئیس جمهوری را به شدت تعضیف کرده و براساس برخی نظرسنجی‌ها، محبوبیت او در میان مردم به تنها ۵ درصد کاهش یافته که کمترین میزان محبوبیت یک رئیس جمهوری کره جنوبی از زمان آغاز نظرسنجی در این زمینه از حدود بیست سال پیش است.

حق نشر عکس AP

پیشتر و در اوایل ماه جاری میلادی (نوامبر) رئیس جمهوری کره جنوبی از در سخنانی از این رسوایی سیاسی پوزش خواست.

روز جمعه، ۱۴ آبان (۴ نوامبر)، شبکه‌های تلویزیونی کره جنوبی سخنرانی کوتاه خانم پارک را پخش کردند که با چشمانی اشکبار نسبت به رسوایی سیاسی اخیر در تشکیلات ریاست جمهوری ابراز تاسف می‌کرد. خانم پارک گفت که حوادث اخیر قلب او را شکسته و تاکید کرد که با تحقیقات دادستانی در این باره همکاری کامل به عمل خواهد آورد.

خانم پارک، که ۶۴ ساله است، در این اظهارات خود گفت: "نمی‌توانم خود را ببخشم و شب‌ها از شدت اندوه نمی‌توانم بخوابم." وی با اشاره به اتهام سوء استفاده خانم چوی از دوستی با خود، گفت: "تاسف آور و دردناک است که می‌شنوم که فرد به خصوصی در زمانی که انتظار می‌رفت توانایی خود را برای بهبود اقتصاد ملی و شرایط مردم به کار گیرد، مشغول سودجویی و سایر اقدامات خلاف مقررات بود."

موضوعات مرتبط