شهر آمریکایی نام‌ دو تعطیلی مذهبی و ملی را عوض کرد

رژه روز کلمبوس امسال در نیویورک که همه مردم شهر با آن موافق و همراه نیستند حق نشر عکس EPA
Image caption تعطیلی رسمی کلمبوس در بعضی از شهرهای آمریکا با برگزاری مراسم وِیژه و رژه خیابانی در برزگداشت 'کاشف آمریکا' همراه است

شهر بلومینگتن در ایالت ایندیانا آمریکا با تغییر حذف دو مناسبت رسمی "آدینه نیک" و روز "کریستف کلمب" عنوان این دو روز تعطیلی عمومی را تغییر داده است. شهرداری این شهر هدف از این کار را بازتاب بیشتر گوناگونی بافت چندفرهنگی این شهر اعلام کرده و عناوین جدید را "تعطیلی بهاری" و "تعطیلی پاییزی" تعیین کرده است.

به گزارش رسانه‌های محلی، جان همیلتون، شهردار بلومینگتن به کارمندان خود گفته این عناوین جدید "بازتاب بهتری از نگرش فرهنگی" ما ارایه می‌دهد.

در انتخابات ریاست جمهوری دو هفته پیش آمریکا، حدود ۵۹ درصد از مردم بلومینگتن که شهری لیبرال شناخته می‌شود، به هیلاری کلینتون رای دادند.

با وجود این، تغییر نام این دو مناسبت مهم با واکنش‌های منفی هم روبرو بوده است.

در شبکه اجتماعی توییتر، مخالفان این تصمیم آن را یک ریاکاری سیاسی تعبیر کرده‌اند.

به گزارش هرالد تایمز، جان همیلتون، شهردار، در نامه‌ای که به تمامی کارمندان شهرداری بلومینگتن فرستاده، ضمن اعلام تغییر عناوین این دو مناسبت رسمی، نوشته "ما بی‌نهایت به داشتن پرسنلی با گوناگونی نژادی و فرهنگی می‌بالیم."

"تنوع و گوناگونی ما را قوی‌تر می‌کند و همچنین ما را بازتابی از بافت جامعه‌ای که به آن خدمت می‌کنیم، می‌کند. تغییر این عنوان این دو تعطیلی رسمی برجسته، راه دیگری است برای نشان دادن این که ما چگونه به شامل کردن همگان در جامعه خودمان متعهدیم."

Image caption آدینه پاک روزی است که مسیحیان طی آن به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی را گرامی می‌دارند

آدینه پاک که یکی از مهمترین مناسبت‌های مسیحیان است در آمریکا تعطیلی ملی محسوب نمی‌شود اما در برخی از ایالت‌ها و شهرهای این کشور، همچون بلومینگتون این مناسبت در تقویم تعطیلات عمومی کارمندان و مدارس قرار دارد.

روز کلمبوس از سال ۱۹۳۷ به عنوان تعطیلی ملی در تقویم آمریکا گنجانده شد و هدف از آن گرامی‌داشت یاد و نام کریستف کلمب بود که از او به عنوان "کاشف قاره آمریکا" در سال ۱۴۹۲ میلادی یاد می‌شود. هر چند از اواخر دهه ۷۰ میلادی مخالفت های فراوانی با اختصاص یک تعطیلی ملی به کسی که به نظر منتقدان "نمادی از دوران استعماری" است آغاز شده است و اکنون بعضی از شهرهای آمریکا نام این تعطیلی عمومی را حذف کرده اند و یا به آن عنوان دیگری داده‌اند.

در سالهای اخیر منتقدان روز کلمبوس خواستار آن شده اند که این روز به بزرگداشت بومیان آمریکا تغییر نام پیدا کند؛ بومیانی که با ورود اروپاییان "دوره تاریکی" را تجربه کردند.

در آمریکا، روز کلمبوس دومین دوشنبه ماه اکتبر هر سال است و در شهرهای مختلف به همین مناسبت جشن‌ها و رژه‌های خیابانی برگزار می‌شود.

Image caption کاربری در واکنش به روز کولمبوس (کریستف کلمب) توییت کرده: "من واقعا سر در نمی آوردم چرا ما باید یاد و نام کسی را گرامی بداریم که دست به قتل عام‌زده و دست آخر هم هیچ چیزی را کشف نکرده."