روزنامه‌های تهران، اجتماع میلیونی و پایان ماه عسل با آمریکا

روزنامه‌های امروز صبح تهران، دوشنبه اول آذر، یک روز بعد از مراسم اربعین در گزارش‌هایی با آمار مختلف از راه‌پیمایان آن را تظاهراتی بی سابقه و باعث تقویت جایگاه جمهوری اسلامی شده‌اند. همزمان با این مقالات بیشتر روزنامه ها از پیش بینی روزهای سخت در روابط ایران و آمریکا و دلسردی از اجرای برجام حکایت دارد که بیشتر به تاثیر اقتصادی تندروی دولت ترامپ مربوط می‌شود.

واکنش ها به حادثه دو روز پیش مشهد که دادستان مانع برگزاری جلسه مذهبی عزاداری اصلاح طلبان با سخنرانی علی مطهری نایب رییس مجلس شده در روزنامه های مختلف دیده می شود که نگران این شده اند که خودمختاری مدیران خراسان به استان های دیگر هم سرایت کند.

حق نشر عکس Vaqayeh Etefaqiyeh
Image caption تیتر و عکس صفحه اول وقایع اتفاقیه

بزرگ‌ترین اجتماع بشر

کیهان که روز شنبه هم پیشاپیش خبر داده بود در اربعین چند میلیون ایران و ۲۵ میلیون شیعه در کربلا حاضر می شوند و آن را بزرگ ترین اجتماع بشر در طول تاریخ خود خوانده بود، امروز هم در گزارش اصلی خود نوشته:راهپیمایی اربعین امام حسین امسال تبدیل به بزرگترین رویداد تاریخ جهان شد چرا که در تاریخ بشریت سابقه ندارد ۲۵ میلیون انسان آن هم به طور خودجوش از سراسر جهان خود را به نقطه ‌ای در عالم برسانند و برای شخصیتی که ۱۳۷۷ سال پیش به شهادت رسیده است اشک ماتم بریزند و این‌چنین سنگ تمام بگذارند.

رسانه های دیگر این رقم را بیست میلیون ذکر کرده اند و کیهان در ادامه گزارش خود نوشته: تصاویر منتشر شده طی روزهای گذشته همه حکایت از خلق حماسه‌ای عجیب داشت میلیون‌ها زائر در بین نجف و کربلا شب و روز نمی‌شناختند. عرب و عجم، سیاه و سفید، شیعه و سنی، مسیحی و زرتشتی و صابئی همه و همه خود را به کربلا رساندند و لبیک گفتند به ابرمرد بزرگ تاریخ که در مقابل ظلم و ستم سر خم نکرد و از همه چیز خود در راه تحقق عدالت گذشت.

به نظر این روزنامه تندرو خلق این حماسه بی‌نظیر تاریخ و تجمع ۲۵ میلیون انسان در راهپیمایی اربعین همان‌طور که انتظار می‌رفت با سانسور «عجیب» رسانه‌های منطقه و بین‌المللی جبهه غربی، عربی و عبری مواجه شد و این رسانه‌ها علی رغم داعیه «حرفه‌ای‌گری» در بین اخبار رده چندم خود نیز به خلق این حماسه اشاره‌ای نکردندو اخباری که به زبان‌های دیگر در فضای مجازی منتشر شد عمدتا مربوط به رسانه‌های داخلی ایران و یا برخی از رسانه‌های مستقل درکشورهای منطقه بود.

کمبودها

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله روزنامه میانه رو همدلی نوشته: برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین به روال چند سال گذشته و حضور خیل عظیم شیعیان ایرانی در کربلا اقدامی نیکو و پسندیده است که اگر با رویکردهای جناحی و سیاسی آغشته نشود، می‌تواند منشاء خیر در جامعه باشد. البته نباید از معایب و برخی قصورات آن نیز به سادگی گذشت.

به نظر مدیر این روزنامه: اگر قرار است این سنت دینی در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد، باید یک سازوکار قانونی، شفاف و علمی برای آن تدارک دیده شود. اینکه شهرداری تهران یا هر نهاد دیگری بخواهد در ورای مسئولیت‌های قانونی خود در این رویداد شریک باشد، ناپسند نیست، اما عملکرد، هزینه‌کرد و حیطه اختیارات و وظایف هر نهاد و ارگان باید مشخص و بر اساس موازین شرعی و قانونی باشد.

مثال همدلی آن جاست که: نحوه ساماندهی و اعزام برخی زایرین در دو سه سال گذشته با مشکلاتی مواجه بوده، به نحوی که چندین هزار زایر در مرزها با مشکل تردد مواجه بوده و گاهی گزارش‌هایی درباره نزاع و درگیری نیز منتشر شده است که با روح دینی و مذهبی این سنت حسنه ناسازگار است و نیاز است مسئولان و متولیان امر برای مقابله با چنین رویدادهایی آشنایی و آمادگی کافی و کامل را داشته باشند. بی‌توجهی به مسائل بهداشتی زوار و سونامی برخی بیماری‌ها در بازه زمانی بازگشت زایران از کربلا نیز باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

نصرت الله تاجیک در مقاله ای در شرق با اشاره به حضور مردمی که به نوشته وی دو برابر سال گذشته بودند نوشته تاثیر این حادثه بر اوضاع منطقه و سیاست خارجی ایران نیاز به بررسی دارد اما اگر ما به‌دنبال حداکثرسازی آثار مثبت چنین اقدامی هستیم، اجرای چنین راهبردی ملزومات اجرائی و برنامه‌ریزی خاص خود را نیاز دارد تا هم زائران با طیب‌خاطر سفر کنند و هم بتوان از اثرات معنوی این‌گونه سفرها و هزینه‌ها برای توسعه کشور و مخصوصا مناطق محروم استفاده حداکثری کرد.

استاندار پیشین هرمزگان در این مقاله: کمترین خدمت را فراهم‌کردن زیرساخت‌های مورد نیاز در استان ایلام و مخصوصا شهر و پایانه مرزی مهران دانسته که هم از سوی ایران و هم عراق برای پذیرش این جمعیت و محورقراردادن توسعه استان برای بهره‌برداری از چنین راهبردی است. طرح‌های در دست اجرای این استان نظیر سد، تعریض جاده، منطقه آزاد و پایانه مرزی مهران مهم بود اما کافی نیست.

نویسنده شرق تاکید کرده که: استان ایلام از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون دارای ٢٣ استاندار بوده که معدل آن ١٠ ماه است. این بیانگر سیال‌بودن مدیریت این استان و تغییرات دائم و سریع در سطح مدیریت عالی بوده که طبعا اثرات منفی و عواقب خاص خود را نیز برجای گذاشته است.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

اعتراض به رفتار مشهدی‌ها

محمدرضا تابش با عنوان خوراک سازی برای منتقدان در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: تصور کنید به عنوان یک شهروند معمولی در نظام جمهوری اسلامی یا شهروندی از دیگر کشورهای جهان که سعی می‌شود در آنها تصویری خاص از ایران و انقلاب اسلامی تداعی شود، با خبری مواجه می‌شوید که از این قرار است؛ «دادستانی شهر مقدس مشهد مانع برگزاری مراسم سخنرانی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی قیام عاشورا شد.» چنین خبری چه تصوری از مناسبات و اتفاقات داخل نظام جمهوری اسلامی به ذهن می‌دهد؟

این نماینده اصلاح طلب مجلس پرسیده: آیا پذیرفته می شود که یک مقام عالی‌رتبه قوه مقننه کشور از مراجع ذیصلاح برای سخنرانی خود مجوز بگیرد و بخواهد درباره یک موضوع مذهبی در جمعی ایراد سخن کند و آن وقت از آن ممانعت شود؟

مقاله روزنامه ایران بدین جا رسیده که: براساس اصل اساسی تفکیک قوا، دولت مسئول رتق و فتق امور اجرایی، مجلس موظف به قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای آن و دستگاه قضایی مکلف به تلاش برای ستاندن حقوق شهروندان است؛ حال سؤال این است که برخورد دیروز با آقای مطهری در مشهد با کدامیک از این موارد قانونی مطابقت دارد؟ یا اینکه آیا نایب رئیس مجلس فردی «اپوزیسیون» نظام محسوب می‌شود که جلوی اظهار نظر او گرفته شده است؟ آ

عبدالله رمضان‌زاده در مقاله ای در اعتماد اشاره کرده لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد نشان از شکل‌گیری نوعی فرار از قانون و هرج و مرج در کشور دارد و به سود هیچ کس نیست. مطابق با قانون اساسی، قانون مدنی و آیین دادرسی کشور هرکسی جلوی آزادی‌های ملت را بگیرد، رسما باید در دادگاه محاکمه شود. با وجود حاکمیت قانون در کشور چه کسی حق این را دارد که جلوی آزادی برگزاری یک نشست مذهبی را در کشور بگیرد؟ این نوع برخوردها خلاف قانون است و باید هر چه زودتر برای جلوگیری از چنین برخوردهایی چاره‌ای اندیشیده شود.

به نظر سخنگوی دولت اصلاحات: ضعف وزارت کشور و استانداری خراسان که در گذشته نیز در مواردی از این دست سابقه داشته، نمایان است. نخستین کاری که در این زمینه باید انجام شود این است که وزیر کشور باید به مجلس رفته و پاسخگوی سوالات نمایندگان باشد و توضیح دهد که چرا این اتفاق رخ داده است. چنین برخوردهای خودسرانه‌ای نشان از هرج و مرج در یک نظام سیاسی دارد و نباید اتفاق بیفتد.

مقاله اعتماد بدین جا رسیده که: امنیت این جلسه را استانداری باید تضمین می‌کرد و باید به وظیفه خود عمل می‌کرد. باید دید که چه کسی دستور توقف این سخنرانی را داده است. در گام بعدی باید از کسانی که ممنوعیت ایجاد کرده‌اند، شکایت شود. به این دلیل که این برخوردهای خودسر سلب آزادی‌های عمومی مردم است و کسی در کشور حق جلوگیری از آزادی‌های مردمی را ندارد. در شرایطی که مطابق قانون حتی راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز و بدون اسلحه در کشور نیاز به مجوز ندارد. برگزاری یک نشست آن هم با موضوعی مذهبی را بر چه اساس و با کدام قانون می‌توان محدود کرد؟

همین روزنامه در سرمقاله خود نوشته:دولت اگر نتواند به برهم خوردن سخنرانی‌ها، حمله به تجمعات و جلوگیری از برگزاری مراسم‌ها، چه در دانشگاه‌ها و چه خارج از آنکه البته همه هم دارای مجوز قانونی هستند، پایان دهد، تصویر اقتدار دولت بیش از پیش آسیب دیده و می‌توان گفت این تصویر هم‌اکنون نیز با تکرار اتفاق‌هایی مشابه حادثه مشهد شکسته است.

اعتماد پرسیده: با وجود شورای تامین استان (با حضور نماینده تمامی نهادها) به چه دلیلی با تاکید یا نظر یک مقام دیگر در آن شهر، سخنرانی‌هایی که با مجوز قانونی در حال انجام شدن هستند، برهم می‌خورد و چه اراده‌ای برای نشان دادن ناتوانایی دولت در پاسداری از قانون وجود دارد؟ همه به‌خوبی بر این امر واقف هستیم که در همه استان‌ها شورای تامین، مرجع و محل بحث و حل و فصل اینگونه موضوعات است. پس چرا تصمیم‌ها و مصوبه‌های آن، محلی از اعراب ندارد؟

این روزنامه اصلاح طلب همراه با توصیه به دولت برای اتخاذ تصمیمات مقتدرانه در اجرایی کردن قوانین و مقررات نوشته: امیدواریم که دیگر شاهد برهم خوردن سخنرانی‌ها نه تنها برای علی مطهری بلکه برای همه شخصیت‌ها و فعالان سیاسی و حزبی نبوده و حادثه مشهد آخرین اقدام غیرقانونی در این مورد باشد؛ امیدی که تا حد زیادی به عملکرد دولت در زمینه برخورد با این ماجرا بستگی دارد.

امیدواری یا ترس از ترامپ

هوشیار رستمی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل نوشته: دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب امریکا تاکنون ۵ نفر از همکاران خود را در اداره دولت معرفی کرده که اگر بقیه انتخاب‌های این مرد جنجالی به همین منوال پیش برود باید منتظر کابینه وحشت در لیبرال‌ترین کشور دنیا بود. در واقع قرار گرفتن این ها در کنار هم نه تنها وحشت‌آفرین است بلکه به نوعی جمع اضداد هم محسوب می‌شود. در همین ۵ نفر، هم ضد یهودی و ضد مسلمان داریم هم ضد لاتین‌تبار و ضد زن و ضد سیاه که خود کشکولی نادر در راس یک قدرت جهانی است.

نویسنده مقاله سپس به تاثیر دولت ترامپ به روابط آن کشور با ایران به خصوص برجام پرداخته و نوشته: با نزدیک شدن ترامپ به کاخ سفید این نیاز وجود دارد تا عملگرایانه‌تر با واقعیت جدید امریکا روبه‌رو شد. برجام فقط یک سند فانتزی برای تحکیم صلح جهانی نیست بلکه برای ایران معنایی فراتر دارد و شرط لازم برای بازیابی اقتصاد بحران‌زده است. قاعدتا دولتمردان که با مشقت بسیار برجام را به فرجام رساندند اکنون باید نگران بقای آن باشند.

سرمقاله تعادل در نهایت افزوده: البته می‌توان دلخوش بود که اگر برجام از سوی امریکایی‌ها از بین برود این یک امتیاز سیاسی برای ایران است اما بعید است امتیاز اقتصادی هم در پی داشته باشد. بنابراین دستگاه سیاست خارجی و اقتصادی باید سناریویی مشترک برای حفظ برجام در خاک امریکا در چنته داشته باشند و سرنوشت آن را به بهانه نزدیکی ترامپ و پوتین یا توجیهاتی از این دست به قضا و قدر نسپارند.

دنیای اقتصاد در گفتگویی با حمید بیگلری، از مدیران سرشناس شرکت‌های مالی و مشاوره‌ای در آمریکا از زبان وی نوشته:

مراودات اقتصادی بین‌المللی با ایران منوط به آن است که برجام پابرجا باشد. به‌نظر من تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات خود در برجام عمل کند که تا به امروز این‌طور بوده است، هیچ راه قانونی برای برهم زدن برجام وجود نخواهد داشت.

اما مساله دسترسی ایران به سازوکارهای مبادلات مالی در آمریکا یک مانع مهم برای تجارت بین‌المللی ایران محسوب می‌شود.

این کارشناس مالی و پولی افزوده: بزرگ‌ترین مشکل ایران در ورود به تجارت بین‌المللی، موانع داخلی کشور همچون شفافیت، سهولت کسب‌وکار، ثبات نظام مالی و شاید مخالفت‌ سیاسی با اصلاحات اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین‌المللی است. هرقدر که ایران بتواند بیشتر این موانع داخلی را مرتفع سازد، شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در کشور انگیزه بیشتری خواهند داشت.

آقای بیگلری در پاسخ سووال دنیای اقتصاد درباره امکان جایگزینی اروپا به جای آمریکا توسط جمهوری اسلامی گفته این اثرات محدود خواهند بود. کشورهای اروپایی وابستگی بسیار بیشتری به مراودات اقتصادی با آمریکا دارند تا بالعکس. به بیان دیگر اروپا خیلى بیشتر از نظر اقتصادى به امریکا وابسته است تا آمریکا به اروپا. بنابراین سیاست خارجی آمریکا به ندرت تحت تاثیر منافع اقتصادی اروپایی‌ها قرار می‌گیرد.

تضمین کافی نگرفتیم

مهدی‌ پورصفا در مقاله‌ای در جوان زیان دیدگی ایران از انتخاب ترامپ را حتمی دیده و نوشته:در این‌باره که چرا وضعیت فعلی به وجود آمده است می‌توان دلایل فراوانی بیان کرد. با این حال به نظر می‌رسد که مهم‌ترین اشکال در این میان عدم درخواست تضمینی محکم در قبال خروج از برجام است. تیم مذاکره‌کننده تلاش می‌کرد با تصویب برجام در شورای امنیت سازمان ملل متحد تضمینی همگانی و جمعی در خصوص اجرای آن فراهم بیاورد و هزینه زیر پا گذاشتن برجام توسط هر کدام از گروه‌ها به خصوص امریکایی‌ها را به شدت بالا ببرد.

به نظر روزنامه سپاه پاسداران: در حقیقت این امید وجود داشت که تعهد سایر کشورها سبب تمکین امریکا برای اجرای برجام شود. با این حال به نظر می‌رسد که این روش از همان ابتدا شکست خود را نشان داد. با بدعهدی امریکایی‌ها در اجرای برجام و تلاش‌های پشت پرده برای انصراف بانک‌های بزرگ از معامله با ایران برجام یه یک مشکل بزرگ برخورد کرد. در این میان رسیدن ترامپ سبب شد همان اقدامات قبلی نیز با مشکل برخورد کند. حتی شرکت‌های معتبر تجاری نیز بر این مسئله تأکید کردند که از سیاست‌های جدید دولت امریکا پیروی خواهند کرد.

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون رضا گنجی، شرق

فهم ترامپ و بحران روشنفکری

عبدالله گنجی در تکرار تفسیری که رهبر جمهوری اسلامی یک هفته بعد از انتخابات آمریکا ارایه داد در سرمقاله جوان نوشته:

یا باید ترامپ را محصول روشنفکری غرب بدانیم یا قیام علیه آن. هر یک از این دو را برگزینیم به بحران روشنفکری در غرب و خصوصاً در امریکا خواهیم رسید. بحرانی که همزمان با فروپاشی شوروی در حال وقوع بود اما اندیشمندان آن دیار تلاش کردند با تولید غیریت جدید، جایگزینی برای شوروی بتراشند تا بتوانند صورت ابرقدرتی را با سیلی فرضی یک رقیب سرخ کنند و ملت خود را منسجم گردانند.

مدیر روزنامه سپاه پاسداران در ادامه به این جا رسیده که: امروز مردم امریکا به «نگاه به درون امریکا» رأی دادند تا به حاکمان بفهمانند که خاورمیانه مسئله ما نیست، هزینه‌های آنجا را برای مشکلات ما خرج نمایید. بنابراین روشنفکران غرب باید در نظرات خود تجدیدنظر کنند و ارزش‌‌های امریکایی - به خصوص لیبرال‌دموکراسی - را مورد بازخوانی مجدد قرار دهند و متناسب با جهت‌گیری‌‌های مردم، خود را نو کنند. در غیر این صورت باید برای خلأ نظریه‌پردازی نمایند و توده مردم پیشقراولان درون‌گرایی سیاست‌‌های امریکا خواهند شد.

تحلیل روزنامه جوان سرانجام به این خوش بینی رسیده که: توجه مثبت ترامپ به ماندن اسد و همکاری با روسیه و کم‌کردن هزینه‌ها در خاورمیانه و اخذ هزینه امنیت از سعودی‌ها نشان می‌دهد که ترامپ فهمیده است باید مردم امریکا ابرقدرت واقعی باشند نه دولت آنان ابرقدرت پوشالی.

کارشناسان چه گفتند

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته:روز اول که همه کارشناس‌ها می‌گفتند‌: ترامپ رای نمی‌آورد‌! روز دوم که همه گفتند رای آوردن ترامپ گفتن نه مردم آمریکا به سیستم فاسد بود‌. روز سوم همه گفتند‌: این ترامپ خودش از بقیه فاسد‌تر است‌. روز چهارم همه گفتند‌‌: ترامپ ضد صهیونیستی است و انتخابش برای ما خوب می‌شود‌.

به نوشته این طنزنویس:روز پنجم همه گفتند‌: ترامپ یک مشاورانی آورده که با اسراییل خوب هستند.روز ششم همه گفتند‌‌: ترامپ علیه برجام کاری نمی‌کند و یک تاجر است‌. روز هفتم همه گفتند‌‌: ترامپ دارد علیه برجام اقدامات عملی انجام می‌دهد‌.

الان ایراد یا از ترامپ است یا از کارشناسان سیاسی صداوسیما‌.

ستون طنز جهان صنعت در نهایت نوشته: لطفا یا این کارشناسان و ترامپ با هم یک گروه تلگرامی تشکیل دهند و دستکم با هم هماهنگ شوند یا کلا سوت بزنیم رویمان را بکنیم آنور‌. نمی‌شود که هی هر روز یکی یک حرفی بزند ببینیم ترامپ فردا خلافش را عمل کند‌. نه مسخره ترام

بدرفتاری با زن دستفروش

آرمین منتظری در مقاله ای در شهروند نوشته: وااکنش‌های گسترده به حادثه ضرب‌وشتم یک زن دستفروش فومنی توسط یکی از ماموران شهرداری فومن، بار دیگر ثابت کرد که شبکه‌های اجتماعی از چه قدرت نظارتی برخوردارند. البته این نخستین‌بار نیست که یک خبط بزرگ و یک ناهنجاری اجتماعی این‌گونه از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی فاش می‌شود. پیش از این نیز ما نمونه‌های این رخداد را در ماجراهایی نظیر، بدرفتاری یک مربی مهد‌کودک یا مدرسه با بچه‌ها و شکنجه و آزار و اذیت یک سگ و آخرین نمونه آن یعنی موضوع قاچاق خاک از ایران به کشورهای عربی همسایه، دیده‌ایم.

در ادامه مقاله آمده: در مورد زن دستفروش فومنی، انتشار گسترده فیلم در شبکه‌های اجتماعی در مدت چند ساعت، موجب شد تا شهردار و امام جمعه در تصمیمی درست و بجا واکنش نشان داده و در دیدار با زن مظلوم، به دلجویی از او بپردازند. در این رخداد به جنبه اصلی می‌توان توجه کرد. نخست افشای ظلمی که واقع شده است، دوم پیگیری کاربران و انتشار خبر ظلم واقع شده در کوتاه‌ترین مدت ممکن و سوم نوع واکنش مقامات و مسئولان شهری به ظلمی که واقع شده است.

به نظر شهروند: تکرار این واقعیت که این روزها شبکه‌های اجتماعی چشم سوم جامعه در افشا زورگویی‌ها، رفتارهای نابهنجار و ظلم و تعدی به شخصیت و رفتار شهروندان است، دیگر به کلیشه‌ای تبدیل شده است چه این‌که این واقعیت کاملا واضح است و نیازی به یادآوری ندارد. اگرچه هنوز که هنوز است دولت در اجرا کردن - و نه‌تنها ابلاغ کردن - قوانینی نظیر انتشار آزاد اطلاعات کم‌کاری می‌کند، اما این شبکه‌های اجتماعی هستند که این روزها این‌بار را به دوش می‌کشند.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهرونگ

ترامپ با الگوی آن مرد

دانیال فتحی در صفحه طنز شهرونگ نوشته: در حالی ‌که هنوز خیل عظیمی از افراد جهان درحال تحلیل پدیده ظهور ترامپ هستند و در امر خطیر «من اول از همه پیش‌بینی کرده بودم» از هم سبقت می‌گیرند، تیم ترامپ مشغول انتخاب کابینه است و یکی از سایت‌ها گزارش داده که بین اطرافیان ترامپ برای تصدی پست‌های دولت اختلاف افتاده است. البته این مسأله بعد از هر انتخاباتی طبیعی است. مثلا ما در ‌سال ٨٤ و ٨٨ هم این مشکلات را داشتیم، ولی آن مرد بهاری توانست به زیباترین شکل ممکن اختلافات را حل کند.

طنزنویس بر همین اساس به ترامپ پیشنهاد کرده: مدل کابینه آن مرد بزرگ را پیاده کند. به این ترتیب که در دور اول ریاست‌جمهوری‌اش برای به دست آوردن دل جمهوریخواهان چند تا از گزینه‌هایشان را برای چند وزارتخانه منصوب کند. بعد که آب‌ها از آسیاب افتاد، کم‌کم شروع کند به عزل‌کردنشان. مثلا وزیرخارجه‌اش که به سنگال می‌رود، زنگ بزند به رئیس‌جمهوری سنگال و بگوید: ظاهرا یه آقایی اومده داره با شما مذاکره می‌کنه! رئیس‌جمهوری سنگال می‌گوید: بله وزیرخارجه تونه دیگه. ترامپ می‌گوید: نه، کی گفته؟ رئیس‌جمهوری سنگال: خودش میگه! ترامپ: بیخود می‌کنه.

در ادامه طنز شهرونگ آمده: ترامپ روز بعد درجلسه هیأت دولت به وزیر نیرو می‌گوید: آقا شما فردا هم میری سرکار؟ وزیر میگه: بله. ترامپ میگه: دیگه نرو سرکار! وزیر: چرا؟ ترامپ: چقدر کار می‌کنی؟ بمون خونه استراحت کن. من خودم هم ١١روزی میخوام استراحت کنم. با این تاکتیک وزرای محبوب و متعهد کم‌کم سر کار می‌آیند. البته ظاهرا قضیه در آمریکا به این شکل نیست و به آن شکل است. یعنی اوضاع حتی برای آمریکایی‌ها هم بسیار خطرناک به نظر می‌رسد. ت