اوباما: ترامپ در مواجهه با واقعیت شاید تغییر سیاست دهد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اوباما گفته بنا ندارد مخالف و منتقد دائمی جانشین خود شود اما هر جا لازم و مفید بداند سخن خواهد گفت

باراک اوباما می‌گوید بنا دارد همچون سنت دیگر رئیس‌جمهوران آمریکا، با احترام به جانشین خود اجازه دهد که دولت جدید را تاسیس و هدایت کند اما این حق را هم برای خودش محفوظ می‌داند که در صورت مشاهده 'عدول از ارزش‌ها و اصول آمریکا' سکوت نکند.

رئیس جمهوری آمریکا که روز یکشنبه در اجلاس همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در پرو حاضر شده بود گفت: "به عنوان یک شهروند آمریکا که کشورش برایش مهم است، اگر مشکلاتی پیش آید که به ارزش‌ها و آرمان‌های {کشور} مرتبط باشد و احساس کنم کنش من مفید خواهد بود، در زمان خودش اقدام خواهم کرد."

او همچنین ضمن احتیاط در پاسخ دادن به سوالات مکرر خبرنگاران که بر دولت جدید و دونالد ترامپ متمرکز بود گفت به نظرش رئیس‌جمهوری منتخب هنگامی که در عمل با واقعیت‌ها روبرو شود ممکن است در سیاست‌هایش تغییراتی دهد.

آقای اوباما که در یکی از آخرین سخنرانی‌های خود پیش از ترک کاخ‌سفید سخن می‌گفت در مورد برنامه اش برای زمان باقی مانده از دوره دوم ریاست جمهوری‌اش گفت: "بنا دارم در این دو ماه باقی مانده، ماموریت خودم را به پایان ببرم. بعد میشل و دخترانم را به تعطیلات ببرم تا کمی استراحت کنیم و پس از آن هم بنا دارم کمی بنویسم و کمی هم فکر کنم."

رئیس‌جمهور آمریکا که در جریان کارزار انتخاباتی گذشته از منتقدان جدی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، بود گفته بنا ندارد منقد و مخالف جانشین خود شود و دائما از سر مخالفت و نقد با رئیس جمهور جدید برآید اما بنا هم ندارد برای همیشه دم فرو بندد.

آقای اوباما که کنفرانس خبری او در شهر لیما احتمالا آخرین باری بود که با خبرنگاران در خارج از آمریکا و در مقام رئیس کاخ سفید گفتگو کرد، پیش از ترک پرو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم برای دقایقی کوتاه دیدار کرد و در این "آخرین دیدار رسمی" با همتای روس خود درباره مسایل اوکراین و سوریه گفتگو کرد.

دقایقی بعد از این گفتگو آقای پوتین به خبرنگاران گفت اگر چه رابطه کاری او با کاخ سفید تحت رهبری آقای اوباما "دشوار" سپری شده اما این دو همیشه به جایگاه یکدیگر احترام گذاشته‌اند.

"من بابت کارهای مشترکی که با هم کردیم از او (باراک اوباما) تشکر می‌کنم و به او گفتم هر وقت که مایل باشد و لازم ببیند ما مشتاق پذیرایی از او در روسیه خواهیم بود."

آن طور که گزارش شده کنفرانس پرو بسیار متاثر از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا و انتقادهای شدید او از معاهده‌های تجاری ایالات متحده با سایر کشورها بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حضور باراک اوباما در اجلاس پرو احتمالا آخرین سفر مهم خارجی او پیش از ترک کاخ‌سفید بود