برنده دور اول انتخابات حزب جمهوریخواهان فرانسه وعده مقابله با بوروکراسی را داد

فرانسوا فیون حق نشر عکس Reuters

فرانسوا فیون، نخست‌وزیر سابق فرانسه، که در اولین دور از انتخابات حزب راست میانه "جمهوریخواهان" بیشترین آرا را به خود اختصاص داد، وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با بوروکراسی حاکم بر فرانسه مقابله کند.

اولین دور انتخابات درون گروهی حزب راست میانه جمهوریخواهان روز گذشته یکشنبه ۲۰ نوامبر( ۳۰ آبان) برگزار شد. این انتخابات برای برگزیدن کاندیدای نهایی حزب جمهوریخواهان برای شرکت در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه است که در ماه مه سال آینده برگزار می‌شود.

پیروزی آقای فیون در انتخابات روز گذشته دور از انتظار نبود.

آقای فیون به همراه آلن ژوپه که او هم از نخست‌وزیران سابق فرانسه است در اولین دور از انتخابات حزب جمهوریخواهان در میان هفت کاندیدای دیگر بیشترین آرا را بخود اختصاص دادند.

حال این دو در مرحله دوم انتخابات که یک هفته دیگر برگزار خواهد شد بار دیگر با هم رقابت خواهند کرد.

برنده نهایی که کاندیدای حزب جمهوریخواهان خواهد بود، احتمالا باید در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری با مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه رقابت کند.

با توجه به محبوبیت پایین حزب حاکم سوسیالیست، ظاهرا باقی ماندن کاندیدایی از احزاب چپ‌گرا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری غیرمتحمل بنظر می‌رسد و نظرسنجی‌ها حاکی است که نامزد جمهوری‌خواهان از شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برخوردار است.

بازنده اصلی دور اول انتخابات حزب جمهوریخواهان، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه، بود که نتوانست آرا کافی را برای شرکت در دور دوم به خود اختصاص دهد.

به گفته تحلیلگران ظاهرا این شکست به منزله آن است که فعالیت های سیاسی آقای سارکوزی به پایان رسیده باشد.

موضوعات مرتبط