دو سال حبس برای مردی که با اچ‌آی‌وی مثبت با ۱۰۴ زن رابطه جنسی داشت

اریک آنیوا حق نشر عکس AFP
Image caption اریک آنیوا که اچ آی وی مثبت دارد، پس از اعتراف به برقراری رابطه جنسی با دختران نوجوان به دستور رئیس جمهور دستگیر شد

اریک آنیوا، شهروند مالاوی که با وجود اینکه می‌دانست ویروس اچ‌آی‌وی دارد با ۱۰۴ زن رابطه جنسی برقرار کرده بود، به دو سال حبس همراه با کار سخت محکوم شده است.

او که به "کفتار" مشهور است، بنا بر سنتی در مالاوی موسوم به "پاکسازی جنسی" با دختران تازه بالغ رابطه جنسی داشته است.

او گفته بود که خانواده های این دختران او را استخدام می کردند تا در سنت آشنا کردن دختران تازه بالغ با رابطه جنسی موسوم به "غبارروبی کودکی و ورود به دوران بلوغ" شرکت کند.

اریک آنیوا همچنین استخدام می‌شده که با زنانی که تازه شوهرشان را از دست داده‌اند، رابطه جنسی داشته باشد.

او به بی‌بی‌سی گفته بود بدون آنکه به دختران و زنان بگوید که اچ‌آی‌وی دارد، با آنها هم‌بستر می‌شده است.

پیتر موتاریکا، رئیس جمهور مالاوی در ماه ژوئیه دستور بازداشت اریک آنیوا را صادر کرد. آنیوا به اتهام "بی حرمت کردن" دختران تازه بالغ دادگاهی شد. ولی هیچیک از این دختران حاضر نشدند علیه او شهادت دهند.

او سپس به دلیل داشتن رابطه جنسی با زنان تازه بیوه شده طبق قوانین برابری جنسیتی مالاوی به "بجا آوردن سنت‌های زیانبار" متهم شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption اریک آنیوا در مقابل دادگاه در ماه اوت

در این پرونده دو زن بیوه علیه او شهادت دادند. هر چند یکی از آنها گفت که قبل از تصویب این قانون با هم رابطه جنسی داشتند و زن دوم هم می گوید که قبل از برقراری رابطه جنسی توانسته است فرار کند.

وکیل آنیوا گفته است که موکلش تقاضای تجدید نظر خواهد داد.

یک مددکار اجتماعی در نسانجه، ناحیه دور افتاده ای در جنوب غربی مالاوی که اریک آنیوا آنجا زندگی می کند، به بی بی سی گفت: "پاکسازی جنسی زنان یکی از سنت های مهم ماست. ما معتقدیم که اگر یک مرد یا زن بیوه پاکیزه نشود ممکن است برخی و یا تمام اعضای قبیله دچار بدیمنی، بیماری و حتی مرگ ناگهانی شوند. این یک سنت اجدادی است و باید آن را اجرا کنیم."

تا چند سال پیش برای یک زن تازه بیوه، داشتن سکس با یک مرد تا سه بار در شب به مدت سه تا چهار شب پیاپی روش بسیار رایجی بود. معمولا این مرد برادر فرد متوفی بود ولی گاهی اوقات فردی خارج از حلقه نزدیکان خانوادگی مثل اریک آنیوا را برای این کار استخدام می کردند.

تحت تاثیر شیوع اچ آی وی روش اجرای این سنت کمی تغییر کرد. در حال حاضر یک زن و شوهر به عنوان جایگزین و به نمایندگی از سوی فردی که به تازگی بیوه شده عمل جنسی را انجام می دهند. ولی مثل قدیم درست در لحظه قبل از انزال قسم می خوردند که اجرای این سنت به خاطر جلوگیری از بدیمنی و مرگ است.

موضوعات مرتبط