هشدار در مورد وضعیت هولناک آوارگان مسلمان روهینگیا در میانمار

پلیس مرزی بنگلادش حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس مرزی بنگلادش دهه‌ها پناهجوی روهینگیا را بازداشت کرده است

وزارت امور خارجه بنگلادش سفیر میانمار (برمه) را فرا خوانده و نگرانی عمیق خود را از عملیات نظامی ارتش میانمار به او ابلاغ کرده که باعث آواره شدن هزاران مسلمان روهینگیا از روستاهای مرزی شده است.

بنگلادش می گوید که این عملیات "پیامدهایی هولناک" برای این کشور و برای پناهجویان روهینگیا داشته است.

شمار زیادی از این آوارگان وارد خاک بنگلادش شده اند، اما عده ای از آنها به زور باز گردانده شده اند.

میانمار ادعای پناهجویان را تکذیب می کند که نیروهای ارتش روستاها را به آتش کشیده و افرادی را که به کشور برگشته‌اند کشته اند.

وزارت امور خارجه بنگلادش با انتشار بیانیه ای از دولت میانمار خواسته است که حریم مرزی بنگلادش را محترم بشمارد و جلوی سیل آوارگان از استان راخین به داخل بنگلادش را بگیرد.

حدود یک میلیون مسلمانان روهینگیا در استان راخین میانمار زندگی می کنند، اما اکثریت بودایی ساکن این ایالت آنها را "مهاجران غیرقانونی" می دانند که از بنگلادش آمده اند.

این گروه از مسلمانان چند نسل است که در میانمار زندگی می کنند، اما دولت میانمار برای آنها حق شهروندی قائل نیست.

بنگلادش هم حاضر به پذیرفتن آنها نیست.

میانمار ماه گذشته میلادی و پس از آنکه چند مأمور پلیس در یک گذرگاه مرزی کشته شدند، عملیات گسترده‌ای را در این منطقه آغاز کرده است. بعضی مقامات دولتی یک گروه شبه نظامی روهینگیا را مسئول قتل این مأموران خوانده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر اوایل هفته جاری با انتشار چند تصویر ماهواره ای گفت که در شش هفته اخیر در روستاهای محل سکونت مسلمانان روهینگیا، صدها خانه نابود شده است.

حق نشر عکس Human Rights Watch
Image caption این تصویر ماهواره‌ای روستای واپیک را در روز دهم نوامبر نشان می‌دهد
حق نشر عکس Human Rights Watch
Image caption این تصویر همان نقطه را در روز هجدهم نوامبر نشان می دهد

دولت میانمار دست داشتن در تخریب این خانه ها را تکذیب کرده و گفته است که ساکنان، خانه های خود را آتش زده اند تا توجه افکار عمومی جهان را جلب کنند.

بعض آوارگانی که به بنگلادش رسیده اند، می گویند که به زن ها تجاوز شده، مردها کشته شده اند و خانه ها به آتش کشیده شده است. میانمار این ادعاها را تکذیب می کند.

این گزارش ها به طور مستقل قابل تأیید نیست چون دولت میانمار اجازه سفر خبرنگاران یا امدادرسانان بین المللی را به این منطقه نمی دهد.

موضوعات مرتبط