انفجار در ترکیه تلفاتی برجای گذاشت

حق نشر عکس AP
Image caption عامل انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده بود که در برابر ساختمان فرمانداری آدانا منفجر شد

انفجار بمب در ترکیه تلفاتی برجای گذاشته است.

صبح پنجشنبه، ٤ آذر (٢٤ نوامبر)، پلیس شهر آدانا، مرکز استان آدانا در جنوب ترکیه، گزارش کرد که در برابر ساختمان فرمانداری این شهر بمبی منفجر شده که در نتیجه آن، دست کم دو نفر کشته و چندین تن دیگر زخمی شده‌اند. عامل انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در پارکینگ فرمانداری بوده است.

خبر انفجار روز پنجشنبه سه هفته پس از آن منتشر می‌شود که کنسولگری آمریکا در آدانا اعلام کرد که گروه‌های تندرو در ترکیه در نظر دارند به بک رشته عملیات تروریستی دست بزنند. وزارت خارجه آمریکا به آمریکاییان هشدار داد از سفر به مناطق جنوب شرقی ترکیه خودداری ورزند.

تصاویر تلویزیونی از محل انفجار یک خودرو مشتعل در محل پارکینگ اداره فرمانداری را نشان می‌دهد در حالیکه دود غلیظی از این محل به هوا برخاسته است. شدت انفجار به حدی بود که شیشه‌های پنجره‌های ساختمان‌های نزدیک محل نیز شکست.

خبرگزاری رسمی آناتولی به نقل از استاندرا آدانا گزارش کرده که انفجار حدود ساعت ٨ بامداد به وقت محلی روی داد. او شمار زخمی ها را شانزده نفر گزارش کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption در انفجار روز پنجشنبه تعدادی هم زخمی شدند

شهر آدانا در فاصله چهل کیلومتری سواحل مدیترانه واقع شده و حدود ده کیلومتر با پایگاه هوایی اینجرلینک فاصله دارد. هواپیماهای آمریکایی از این پایگاه برای حمله به مواضع گروه دولت اسلامی - داعش - در سوریه استفاده می‌کنند.

در ماه مارس سال جاری هم به دلیل نگرانی از وقوع حملات گروه‌های تندرو، به خانواده‌های نظامیان آمریکایی مستقر در اینجرلینک دستو داده شد شهر آدانا را ترک کنند.

حملات خشونت‌آمیز و بمب‌گذاری در ترکیه به سازمان‌های مختلفی به خصوص گروه دولت اسلامی - داعش - و حزب کارگران کردستان - پ‌ک‌ک - نسبت داده شده است.

پس از حمله روز پنجشنبه، وزیر کار در دولت ترکیه در مصاحبه با یک شبکه رادیویی محلی نیز حزب کارگران ترکیه را مسئول احتمالی این بمب‌گذاری دانست و گفت که "به نظر می رسد که آنها [پ‌ک‌ک] احتمالا مسئول این واقعه بوده‌اند و این انفجار یکی از عملیات آنها بوده است."

هنوز هیچ گروه و سازمانی مسئولیت انفجار روز پنجشنبه را برعهده نگرفته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption خودرو بمب‌گذاری شده پس از انفجار آتش گرفت
حق نشر عکس AP
Image caption پرواز هواپیمای نظامی آمریکایی از پایگاه هوایی اینجرلیک در نزدیکی آدنا - کنسولگری آمریکا در مورد حملات احتمالی در جنوب‌شرق ترکیه هشدار داده بود