سازمان ملل متحد: مسلمانان روهینگیا قربانی پاکسازی نژادی در میانمار

مسلمانان روهینگیا حق نشر عکس Reuters
Image caption "نیروهای مسلح میانمار مردهای روهینگیا را می‎کشند، گلوی بچه‎ها را می‌برند و به زنان تجاوز می‌کنند"

یکی از مقامات ارشد سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی گفته است دولت میانمار برنامه پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا را در دست دارد.

جان مک‌کیسیک از آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید نیروهای مسلح در ایالت راخین دست به کشتار مسلمانان زده و بسیاری از ساکنان این ایالت را وادار به فرار به بنگلادش در همسایگی کرده‌اند.

دولت میانمار (برمه) از ماه اکتبر و همزمان با حمله‌های هماهنگ شده به ایست‌های بازرسی مرزی که منجر به کشته شدن چند مرزبان شد، عملیات خود را برای یافتن "عاملان" حمله آغاز کرده است. مقامات میانمار گروه‎های شبه نظامی روهینگیا را مسئول این حمله می‎دانند.

آقای مک‌کیسیک گفت که ارتش میانمار و نیروهای پلیس مرزبانی از بعد از حمله نهم اکتبر که موجب کشته شدن ۹ پلیس مرزبان شد، به "مجازات دسته‎جمعی اقلیت روهینگیا" مبادرت ورزیده است.

او به بی‎بی‎سی گفت: "نیروهای امنیتی مردهای روهینگیا را هدف کشتار و تیراندازی قرار داده، گلوی کودکان را بریده، به زنان تجاوز کرده و خانه‎هایشان را به آتش کشیده و غارت کرده و آنها را مجبور به فرار و عبور از رودخانه به سوی بنگلادش کرده‎اند."

اما دولت گزارش‎ها مبنی بر ارتکاب این جنایات به دست نیروهای ارتشی را انکار کرده و می‌گوید که روهینگیا خود خانه‎هایشان را در ایالت شمالی راخین، به آتش می‌کشند تا توجه جهانیان را جلب کنند.

بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته است به طور مستقل رویدادهای داخلی این ایالت را تایید کند زیرا خبرنگاران بین‎المللی و نیروهای امداد و نجات از ورود به این منطقه منع شده‎اند.

بیشتر بخوانید

اقلیت مسلمان روهینگیا که جمعیتشان به حدود ۱ میلیون نفر می‌رسد، به عنوان مهاجران غیر قانونی که از بنگلادش وارد شده‎اند تلقی می‌شوند.

سیاست دولت بنگلادش درقبال "مهاجران غیر قانونی" نیز بسیار سرسختانه است و از ورود آنها جلوگیری می‎کند اما وزارت خارجه این کشور اعلام کرده است که هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش پناه آورده‌اند. طبق گزارش‎ها هزاران نفر دیگر هم در اطراف مرز بین دو کشور جمع شده‎اند.

آقای مک‎کیسیک که رئیس دفتر آژانس پناهندگان در کاکس‌بازار، شهری در مرز بنگلادش است می‌گوید کلید حل این موضوع باید در داخل میانمار "ریشه‌یابی" شود.

در همین حال روز گذشته، چهارشنبه ۲۳ نوامبر وزیر امور خارجه بنگلادش سفیر میانمار را فراخواند و در مورد عملیات ارتش میانمار در ایالت راخین "نگرانی عمیق" خود را ابراز کرد.

وزارت خارجه بنگلادش از میانمار درخواست کرد تا به تعهدات مرزی خود احترام بگذارد.

موضوعات مرتبط