انتقاد شدید نخست‌وزیر سابق هند از نحوه تعویض اسکناس‌های درشت

منموهان سینگ حق نشر عکس AFP

منموهان سینگ، نخست وزیر سابق هند، از نارندرا مودی، نخست‌وزیر کنونی این کشور درخصوص نحوه تعویض اسکناسهاس ۵۰۰ و ۱۰۰ روپیه‌ای شدیدا انتقاد کرده است.

آقای سینگ که در یک جلسه بحث و تبادل‌نظر پارلمانی سخن می‌گفت افزود که این اقدام یک شکست بزرگ مدیریتی بوده است که نتیجه آن "چپاول قانونی" بوده است.

آقای سینگ اقتصاددان است و قبلا نیز به عنوان وزیر دارایی خدمت کرده است. به گفته بسیاری از ناظران، اصلاحات اقتصادی وی باعث کمک به رهایی هند از مشکلات مالی در دهه ۹۰ میلادی شد.

اسکناس‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ روپیه‌ای از نیمه شب سه‌شنبه (۸ نوامبر) بی‌ارزش اعلام شدند و هندی‌ها تا پایان ماه دسامبر امسال فرصت دارند با اسکناس‌های جدید تعویضشان کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption صف مردم در کلکته برای تعویض اسکناسها از دور خارج شده

براساس گزارش‌ها، هندی‌ها تا پایان امروز (پنجشنبه ۲۴ نوامبر) می‌توانند این اسکناس‌ها را به صورت پول نقد خرج کنند اما بعد از آن امکان خرج کردن آنها وجود نخواهد داشت و دارندگان این اسکناس‌ها فقط می‌توانند آنها را طبق مقررات اعلام شده در حساب بانکی خود بگذارند.

اسکناس‌های از دور خارج شده ۸۵ درصد پول نقد در گردش در هند را تشکیل می‌دهند که اقتصادش به شدت بر پول نقد مبتنی است.

دولت می‌گوید اسکناس‌های جدید دو هزار روپیه‌ای (معادل ۳۰ دلار) و پانصد روپیه‌ای جایگزین اسکناسهای قبلی خواهند شد.

هدف دولت شناسایی پول‌های موسوم به "سیاه" است که منشاء نامعلوم دارند.

شاکیکانت داس، از مقامات وزارت دارایی هند، هشدار داده است که بانک‌ها فرآیند تعویض اسکناسها را به دقت زیر نظر خواهند داشت.

بر اساس گزارش‌ها تا چند هزار روپیه را می‌توان بدون دردسر با اسکناسهای جدید تعویض کرد اما بانک‌ها از کسانی که با صدها هزار روپیه یا بیشتر از راه برسند درباره منشاء پولشان سوال خواهند کرد.

دولت می گوید این فرآیند، فرار مالیاتی را کاهش می‌دهد و مالیاتی که به پول‌های واریز شده تعلق می‌گیرد پرداخت خواهد شد.

موضوعات مرتبط