دولت کلمبیا و گروه فارک توافق صلح جدیدی امضا کردند

حق نشر عکس AFP

کمتر از دو ماه بعد از مخالفت اکثریت مردم کلمبیا با موافقت‌‎نامه صلح دولت و شورشیان، دولت این کشور و شورشیان مسلح فارک توافق صلح جدیدی امضا کردند.

توافق جدید دیگر به همه‌پرسی گذاشته نمی‌شود و قرار است در کنگره کلمبیا بررسی شود. ۵۰.۲ درصد رای‌دهندگان در همه‌پرسی قبلی با توافق صلح مخالفت کردند.

دولت کلمبیا می‌خواهد از طریق این توافق به ۵ دهه درگیری مسلحانه، که ۲۶۰ هزار کشته داشته، پایان دهد. امضای توافق صلح پیشین باعث شد که جایزه صلح نوبل به خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا داده شود.

امضای توافق جدید در مراسم کوچکی در بوگوتا، پایتخت، انجام شد. در مراسم امضای توافق قبلی چندین رهبر کشورهای منطقه و همچنین بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل حضور داشتند.

رودریگو، لوندونو، رهبر فارک و مشهور به تیموچنکو، گفت با این توافق "به جنگ پایانی قاطع داده شد تا بتوانیم به شکلی متمدنانه به اختلافاتمان بپردازیم."

خوان سانتوس، رئیس جمهور هم گفت توافق جدید بهتر از توافق قبلی است و بسیاری از نگرانی‌های موجود درباره توافق قبلی در آن برطرف شده است. او گفت انتظار دارد که کنگره توافق جدید تا هفته آینده تایید کند.

مخالفان توافق قبلی می‌گفتند در آن به فارک امتیازات زیادی داده شده است.

با توافق جدید گروه فارک تعهدات بیشتری دارد و از جمله باید دارایی‌هایش را اعلام کرده و به دولت تحویل دهد تا از آنها برای پرداخت غرامت به قربانیان درگیری‌ها استفاده شود. آنها همچنین باید اطلاعات جامعی را درباره هر گونه مداخله احتمالی در قاچاق مواد مخدر و کوکائین در اختیار دولت بگذارند.

ضمنا این توافق دیگر به عنوان بحشی از قانون اساسی قلمداد نمی‌شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط