فرار هزاران اسرائیلی از شعله‌های آتش در حیفا

حق نشر عکس AP

با گسترش آتش سوزی‌ در حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل، دولت بنیامین نتانیاهو حالت اضطراری اعلام کرده و به بیش از ۸۰ هزار نفر در ۱۳ محله شهر دستور داده است که خانه‌های خود را ترک کنند.

نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه (۲۴ نوامبر) همچنین هشدار داد که اگر حریق عمدی بوده باشد به عنوان یک اقدام «تروریستی» به شدت با عاملان آن برخورد خواهد شد.

آتش سوزی حیفا سه روز پیش در ناحیه پل پاز، واقع در شمال شرقی حیفا، و در پی یک خشکسالی دو ماهه آغاز شد.

یوناو یاهاو، شهردار حیفا، واقع در شمال اسرائیل، می‌گوید حریق احتمالا بعد از آن آغاز شد که فردی در یک محل پر از نفت و مواد آتش زا سیگار روشن انداخته است.

شعله‌های آتش به خاطر خشکی هوا و وزش باد شدید به سرعت به چندین محله سرایت کرده و خودرو‌ها و منازل زیادی را سوزانده است.

مقامات اسرائیلی می‌گویند حدود ۱۳۰ نفر زخمی شده‌اند که جراحات آن‌ها سطحی بوده است. مهدکودک‌ها، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و یک خانه سالمندان در این شهر تخلیه شده‌اند.

رونی آلشیک، رئیس پلیس اسرائیل، احتمال عمدی بودن حریق را مطرح کرده است.

هم زمان، پلیس اسرائیل چهار فلسطینی را در حوالی شهر بیت المقدس بازداشت کرده است. قرار است این افراد به ظن سهل‌انگاری در شروع یک آتش‌بازی دادگاهی شوند.

بنیامین نتانیاهو در یک کنفرانس خبری گفته است: «هر کس که بخشی از کشور اسرائیل را آتش بزند به شدت مجازات خواهد شد.»

نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش از حزب راستگرای خانه یهودی به طور تلویحی فلسطینی‌ها و اعراب را به دست داشتن احتمالی در حریق متهم کرده است. او در شبکه توییتر گفته است: «فقط آنهایی که به این کشور تعلق ندارند توانایی آتش زدن آن را دارند.»

این در حالیست که تشکیلات خودگران فلسطینی به رهبری محمود عباس با صدور بیانیه‌ای مقامات اسرائیلی را به بهره برداری سیاسی از سانحه متهم کرده و گفته است: «چیزی که می‌سوزد درختان و سرزمین ما فلسطین است.»

تشکیلات خودگردان فلسطینی همچنین برای کمک به مهار حریق به اسرائیل پیشنهاد کمک کرده است اما می گوید هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

صد‌ها نیروی ذخیره ارتش برای کمک به ماموران آتش نشانی و پلیس به خدمت فراخوانده شده‌اند.

ترکیه، روسیه، یونان و ترکیه به اسرائیل امدادگر اعزام کرده‌اند.

قرار است آمریکا نیز برای کمک به مهار حریق هواپیمای بویینگ سوپرتانکر آتش نشان به اسرائیل بفرستد.