مناظره جمهوری‌خواهان فرانسه، دوئل با کراوات‌های همرنگ

حق نشر عکس EPA
Image caption آلن ژوپه و فرانسوا فیون در مناظره پنج شنبه شب

برای آلن ژوپه و فرانسوا فیون این نبرد آخر در میدان راست میانه فرانسه است. میلیون‌ها نفر به آخرین مناظره تلویزیونی آن‌ها قبل از رای گیری روز یکشنبه چشم دوخته‌اند. برای یکی از آن‌ها این می‌تواند آخرین گفتگوهای پیش از خاکسپاری باشد، تشییع و تدفین یک رویا. همانطور که برای نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق این اتفاق افتاد. او که با اعتماد به نفس همیشگی‌اش به میدان آمده بود در دور اول انتخابات راست میانه مقهور مردان کابینه سابقش شد. حالا فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین و آلن ژوپه وزیر امور خارجه آن دوران در استودیویی تلویزیونی و با فاصله‌ای دو متری از هم ایستاده‌اند. اما اگر واحد فاصله را از متر به آرای دور اول تغییر دهیم، به عددی بزرگ‌تر از ۶۰۰ هزار می‌رسیم، به اختلاف پیروزی فیون بر ژوپه.

تویی که می‌شناسمت

آلن ژوپه و فرانسوا فیون یکدیگر را خیلی خوب می‌شناسند، سال‌ها با هم کار کرده‌اند و آن قدر صمیمی هستند که یکدیگر را «تو» خطاب کنند، البته با محترمانه‌ترین ضمیر مفرد. در رویارویی این دو هم از حملات معمول سیاستمداران به هم چندان خبری نیست. یک نمونه نادرش کنایه آلن ژوپه در شروع مناظره است. می‌گوید من اگر به قدرت برسم نخست وزیری انتخاب می‌کنم که قبل از هر چیز، وفادار باشد. یادمان نرود که فرانسوا فیون پنج سال نخست وزیر نیکلا سارکوزی بود و سرانجام رو در رویش ایستاد.

اولاند، غایب همیشه حاضر

حمله به دولت فرانسوا اولاند ورد زبان هر دو کاندیداست. فرانسوا فیون با حمله به سیاست‌های رئیس جمهور سوسیالیست می‌گوید: «از کدام برنامه اجتماعی حرف می‌زنیم؟ برنامه‌ای که حاصلش شش میلیون بیکار است و دو میلیون جوانی که به جای کلاس و مدرسه در خیابانند؟» (البته هر دوی این آمار کمی اغراق شده است، تعداد بیکار‌ها ششصد هزار نفر کمتر است و آمار فیون در مورد جوانان هم تقریبا چهار برابر آمارهای رسمی است). آلن ژوپه هم وضع بد امنیت کشور را به رخ می‌کشد و وعده می‌دهد که با استفاده بهتر از نیروهای پلیسی که در حال حاضر بیشتر وقتش صرف کاغذبازی‌های اداری می‌شود، وضع بهتر شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption آلن ژوپه (چپ) و فرانسوا فیون سال‌ها با هم کار کرده‌اند

«علی ژوپه» و مردی از قرون وسطی

آلن ژوپه از حملاتی که به او در کارزار انتخاباتی شده دل پری دارد. شهردار بوردو می‌گوید به او لقب «علی ژوپه» داده‌اند و «مفتی بزرگ بوردو». می‌گوید به او ساخت مسجدی بزرگ را نسبت می‌دهند که وجود ندارد و از فرانسوا فیون می‌پرسد چرا در مقابل این حملات سکوت کرده. «وقتی هر صبح من رو هم‌جنس‌گراهراس صدا می‌زدند یادم نمی‌آید که تو طرف من را گرفته باشی» این پاسخ فرانسوا فیون است. آقای فیون می‌خواهد قانون فرزندخواندگی برای زوج‌های همجنس‌گرا را تغییر دهد و همین انتقادهایی را به دنبال داشته از جمله کسانی که به قول خودش سیاست‌های او را قرون وسطایی می‌خوانند.

سوریه، روسیه و ایران

۲۴ ساعت به آغاز مناظره مانده بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای از فرانسوا فیون تعریف کرد و گفت که با او رابطه بسیار خوبی دارد. این رابطه خوب البته از کسی پنهان نبود و آقای فیون پیش‌تر گفته بود که بعد از رسیدن به الیزه به دنبال رابطه‌ای استراتژیک با مسکو می‌رود. او حتی گفته بود که برای مبارزه با داعش و افراطی‌گری اسلامی حاضر است به بشار اسد نزدیک شود. آقای فیون در مناظره پنجشنبه شب هم گفت که طرفدار بشار اسد نیست اما برای پایان جنگ سوریه «باید روسیه را به مذاکرات اروپایی بازگرداند و با ایران گفتگو کرد». آلن ژوپه اما منتقد سیاست‌های روسیه در سوریه است و از بمباران‌های حلب مثال می‌آورد. اگر رای مردم فرانسه هنوز مشخص نیست اما می‌دانیم که نظر مسکو به کدام یک نزدیک‌تر است.

آشپزهایی که خواب قصر می‌بینند

می‌گویند سیاست مثل آشپزی است، ممکن است آرزوهای بزرگ داشته باشی اما آخرش مجبوری با آنچه در یخچال داری غذا درست کنی. برای راست میانه و جمهوری‌خواهان فرانسه این بار سفره رنگین‌تر است. دو مردی که تفاوت برنامه‌هایشان برای بسیاری مانند رنگ کراوات‌هایشان در مناظره است: از دور هم‌رنگ به نظر می‌رسد اما نزدیک‌تر که بشوید متفاوت است. فرانسوا فیون و آلن ژوپه هرکدام که برنده انتخابات روز یکشنبه باشند، شانسی بزرگ برای رسیدن به ریاست جمهوری دارند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فعلی در نظرسنجی‌ها وضعی دارد که به کار بردن «میزان محبوبیت»، خودش صنعت اغراق است. اگر در چند ماه باقی مانده تا آوریل و انتخابات ریاست جمهوری اتفاق عجیبی نیفتد او باید در الیزه تدارک شام آخر را ببیند. اما یک نفر دیگر هم دارد چاقویش را در آشپزخانه‌اش تیز می‌کند: مارین لوپن از حزب جبهه ملی، معروف به راست افراطی.

موضوعات مرتبط