پلیس مکزیک چندین گور جمعی را کشف کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس تعدادی گور مخفی را در دامنه تپه‌ای در زیتلالا کشف کرد

پلیس مکزیک از کشف اجساد افرادی خبر داده که احتمالا توسط گروه‌های تبهکار سازمان و باندهای قاچاق مواد مخدر کشته شده‌اند.

به گفته منابع پلیس، ٣٢ جسد و ٩ سر بدون جسد از تعدادی گور جمعی در ایالت گوئررو در جنوب مکزیک کشف شده که محل فعالیت باندهای قاچاق مواد مخدر است. این اجساد و سرهای جداشده طی دو روز گذشته از هفده گور جمعی در دامنه تپه‌ای در یک روستای واقع در شهرستان زیتلالا و از منطقه‌ای نزدیک به این محل یافت شده‌اند.

سخنگوی فرماندار محلی گفته است که اجساد به دست آمده متعلق به ٣١ مرد و ١ زن است.

جستجو در منطقه برای یافتن گورهای مخفی احتمالی ادامه دارد اما مقامات گفته‌اند هنوز گور دیگری کشف نشده است.

گروه‌های قاچاق مواد مخدر همیشه اجساد قربانیان خود را در گورهای مخفی دفن می‌کنند و این گورها گاه کشف می‌شود. استان گوئررو همچنین شاهد آدم‌ربایی توسط جنایتکاران سازمان یافته بوده است و هفته گذشته، دوازد نفر در یکی از شهرستان‌های این استان ربوده شدند.

حفاری گورهای جمعی جدید زمانی آغاز شد که فردی ناشناس در تماس با پلیس از وجود "اردوگاهی" خبر داد که به گفته او، چند گروگان در آن زندانی بودند. ماموران پلیس پس از ورود به محل، واقع در دامنه یک تپه، چند جسد، دو خودرو، یک موتورسیکلت و تعدادی جلیقه ضد گلوله را در محل پیدا کردند اما از عاملان این قتل‌ها اثری نبود.

پس از جستجو در این محل، ماموران پلیس ٤ سر از تن جدا شده را یافتند که احتمالا متعلق به ٩ جسد بدون سر بود که چند روز پیش در کنار جاده‌ای در شهر تیکستالا رها شده بود.

مقامات پلیس گفته‌اند که در ماه‌های اخیر، دو گروه قاچاقچی موسوم به "آردیلوس‌ها" و ""لوس روخوس" برای تسلط بر منطقه زیتلالا مبارزه می‌کنند که با قتل و آدم‌ربایی متقابل همراه بوده است.

ایالت گوئررو همچنین محل ناپدید شدن ٤٣ دانشجو در شهر ایگوالا در سپتامبر ٢٠١٤ است که هنوز اثری از آنان به دست نیامده است. به گفته مقامات مکزیک، طی ده سال گذشته، بیست و هشت هزار نفر در این ایالت ناپدید شده و چندین هزار نفر دیگر نیز در ارتباط با فعالیت قاچاقچیان به قتل رسیده‌اند.

به دلیل ناتوانی دولت در یافتن ناپدید شدگان، خویشاوندان آنان با تشکیل گروه‌های "قبریاب" به جستجوی مناطق مختلف می‌پردازند و محل‌های مشکوک را که ممکن است گورهای مخفی باشد حفر می‌کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption جستچوی محل کشف گورها ادامه دارد